10. Als bestrijdingsmiddel verdient tenslotte nog vermelding de hinderlaag, toe te passen in een défilé, langs wegen, welke door bewoonde oorden leiden, enz. Door bijv. een aantal aan een touw of kabel op 50 cm van elkaar vastgebonden vechtwagenmijnen, welke aanvankelijk naast den weg in een greppel, in de begroeiing e.d. niet direct waarneembaar waren neergelegd, met een touw of kabel over den weg te trekken even vóór de vechtwagens of (en) andere motorvoertuigen zullen passeeren, kan door het doen ver ongelukken van een dezer voertuigen, tijdelijk het verder opruk ken van de volgende worden gestremd. Van deze verkeersstrem ming moet onverwijld worden gebruik gemaakt om de vechtwa gens uit tegen vuur gedekte opstellingen te bestoken met hand granaten c.q. onder vuur te nemen met pantserafweerwapens, de bemanning van andere motorvoertuigen buiten gevecht te stellen en de voertuigen in het bijzonder die, welke voorraden brand stof vervoeren zoodanig te vernielen, dat verplaatsing niet meer mogelijk is of de voorraad, welke wordt vervoerd, vernietigd wordt. Optreden tegen vechtwagenswelke bescherming hebben ge zocht in een bedekt terreingedeelte teneinde aan de bemanning rust te geven en haar te verplegen. 5) 1. Vóór de duisternis invalt zullen de vechtwagens zich in kleine groepen opbergen in terreinvoorwerpen (kampongs, bosch- jes enz.) ten einde daar den nacht door te brengen. De bewaking gedurende den nacht kan geschieden door a. een gedeelte van de uitgestegen manschappen in een ijle linie in den rand van het terreinvoorwerp op te stellen en aan een gedeelte van de vechtwagens zoodanige opstellingen te geven dat vuur op het voorterrein kan worden gebracht, waartoe de schut ters in of in de onmiddellijke nabijheid van de betrokken vecht wagens zullen moeten verblijven b. haar uitsluitend aan een aantal vechtwagens op te dragen op plaatsen vanwaar het voorterrein en de onmiddellijke omgeving kunnen worden bestreken c. het plaatsen van een of meer posten in de onmiddellijke nabij heid van de vechtwagens (deze maatregel zal slechts bij hooge noodzaak worden toegepast, bijvoorbeeld wanneer het personeel zeer vermoeid is). 2. De patrouilles, welke zijn aangewezen voor het bestrijden van de vechtwagens, zullen zoo volledig mogelijk de opstelling daarvan en van de posten verkennen en n.a.v. de daarbij verkre gen resultaten het plan voor de nachtelijke overvalling vaststel len. Het eerste doel moet zijn, de manschappen, die zich buiten de vechtwagens bevinden, buiten gevecht te stellende voertui gen zullen niet geheel bemand zijn, en al zou zulks het geval zijn, dan hebben zij bij nacht een dusdanig geringe gevechtswaarde dat zij betrekkelijk gemakkelijk kunnen worden overmeesterd. 919

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 60