Deze vaandels hebben monsterachtige afmetingen zij zijn 45 m hoog en 34 m breed. Men voerde ze op vaandelwagens mede het bekendste is het Milaneesche, dat Keizer Frederik Barbarossa in het jaar 1162 liet vernielen. De riddertijd met zijn sterken nadruk op de heldhaftige per soonlijkheid, voerde de ontwikkeling van de heiligen-banieren (-vaandels) slechts daar verder, waar een bijzonder gemeenschaps- en saamhoorigheidsgevoel tot uitdrukking kwam, dat de op zich zelf staanden tot een verbond aaneensloot. Zoo stelden zich ridder bonden met hun vaandels onder het patronaat van St. George, den heiligen Mauritius en andere heiligen. Na de rampvolle godsdienstverdeeldheid van de 16de eeuw wijst het Protestantisme het heiligenbeeld afhet beperkt zich op puriteinsche wijze tot Bijbelspreuken en Godsaanroepingen. Luther's teruggaan tot den Bijbelschen grondtekst maakte den naam van God in den Hebreeuwschen vorm zoo bekend, dat de „Jehovazon" een overal bekend geworden Protestantsch vaandel- embleem werd. Van Katholieke zijde verkreeg daardoor het ge bruik van het heiligenbeeld een strijdbaar-politiek karakter. Tegenover het „Pro libertate et religione" (Voor Vrijheid en Be lijdenis) van Protestantsche zijde zet de Katholieke bewust haar „Pro ecclesia et imperio" (Voor Kerk en Rijk). Na de godsdienstoorlogen is de staatsgodsdienst in de Protes tantsche landen niet langer van de vaandels af te lezen, zulks in tegenstelling met de Katholieke rijken, waar men in het bij zonder in Beieren, Oostenrijk en Spanje een uitgesproken voorkeur deed blijken voor afbeelding van de Moeder-Gods. In Beieren had dit plaats tot het eind van de 18de eeuw, in Oosten rijk zelfs tot 1938. De Madonna werd dan vaak vergezeld van spreuken als „Sub tuum praesidium protege nos" (Onder Uw bescherming bescherm ons) of ook zooals meermalen in Oostenrijk en Keulen „Monstra te esse Matrem" (Toont dat Ge de Moeder zijt). Geliefd was ook het kruis met het bijschrift „In hoe signo vinces" (In dit teeken zult ge overwinnen), zooals het Keizer Constantijn voor den slag aan de Milvische brug in 312 zou zijn verschenen. Niet politiek bedoeld, maar als teeken van Goddelijke bescher ming en bijstand, zijn de talrijke religieuze emblemen op de vaan dels der staten van Grieksch-Katholieke belijdenis op te vatten. Zoo gebruikte men in Rusland omstreeks 1700, het „Oog der Voor zienigheid", dat het zwaard leidt, omgeven door de keten (de ketting) van de Andreas-orde, welke op het kruis van den Rus- sischen Rijkspatroon afgebeeld is. Zoo is ook een standaard van Prins Willem I van Oranje bekend, tweeslippig, geboord met franje. „Zij bevat een zijner emblemen, eene weegschaal en een altaar, beide vermoedelijk naar den smaak dier tijden in natuurlijke kleur op mij onbekenden grond, waar omheen in een cirkel het 928

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 69