B. Met den km kan worden gevuurd op a. ongedekte of verticaal onvoldoend gedekte levende doelen. b. Vliegtuigen. ad a. Ongedekte of verticaal onvoldoend gedekte levende doelen kunnen Ie. eenigen tijd kwetsbaar blijven, gerekend van het vallen van het eerste schot. Voorbeeld Een groep loopt over een open, vlak terrein zonder dekkingen. Zoodra het eerste schot in het doel valt of er om heen fluit, zullen de manschappen zich snel willen dekken. Of ze nu gaan liggen of hard wegloopen, het mag hun niet baten. Zij blijven ongedekt, dus kwets baar. De km.schutter heeft dus tijd om in een vrij langzaam tempo een groot aantal patronen op het doel af te schieten. Dus enkelvuur. Voordeel groote trefzekerheid bij gering munitieverbruik. 2. slechts korten tijd kwetsbaar blijven, gerekend van het vallen van het eerste schot. Voorbeeld Een vijandelijke groep loopt door een terrein met kuilen en gaten. Zoodra zij vuur ontvangt, verdwijnen de manschappen in de terreindekkingen. De km.schutter heeft dus na het vallen van het eerste schot nog maar zeer weinig tijd om een voldoend aantal patronen in het doel te krijgen. Hij moet derhalve snel vurendus korte vuur- stooten. Voorbeeld Twee vijandelijke kmn. staan tegenover elkan der in stelling. Er ontstaat een wedstrijd tusschen de beide schutters, wie het eerst gereed is om gericht vuur op den ander af te geven. De schutter, die het laatst gereed is, wordt neergedrukt en verbergt zijn hoofd snel achter zijn dekking. Hij biedt 'dus een kortstondig zichtbaar, boven dien klein doel. Zijn tegenstander moet dus zeer snel een groot aantal patronen gericht afschieten. Dus enkele snel op elkander volgende korte vuurstooten. Hoe is de toestand, wanneer de schutter, die het laatst gereed is, niet of onvoldoend gedekt is Kan hij zich niet of niet voldoend dekken, dan zal hij aan zijn noodlot tradhten te ontkomen door alsnog te trachten, ook gericht vuur af te geven. Lukt hem dit, dan wordt het vuur van zijn tegenstander minder zuiver, zal zelfs geheel kunnen ophouden. In beide gevallen vermindert zijn kwetsbaar heid. We kunnen hieruit de conclusie trekken, dat ook in dit geval voor den schutter, die het eerst gericht vuur af geeft, de noodzaak geldt, haast te maken dus ook enkele snel opeenvolgende korte vuurstooten. 867

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 6