bijbehoorend devies je maintiendray pieté et justice. Zijn vaan del der kleuren bevat, binnen den met franje omgeven rand, een tweede embleem, een met het zwaard gewapende hand, komende uit eene wolk en daaronder de bijbel. Tusschen beide een spreuk band met je maintiendray, waardoor dit embleem verduidelijkt wordt. De admiraalsvlag, weder in den typischen, nog thans ge- bruikelijken vierkant-langwerpigen vorm, heeft het Alziend Oog, of volgens eene andere versie den naam van Jehova in eene wolk, waaronder twee schuin-gekruiste ankers en daartusschen hetzelf de devies Je maintiendray". (Legervlaggen, Mr. J. P. W. A. Smit, pag. 57, noot 38) Tegen het eind van de 19de eeuw nam men in Rusland de tradi- tioneele uitdrukking van den godsdienst weer op de ter bij zondere onderscheiding verleende zoogenaamde „George-vaan- dels" werden versierd met afbeeldingen uit Christus' lijdensge schiedenis. (Fig. 2b). In de Balkanstaten, wier oude vaandels bijna uitsluitend gods dienstige motieven dragen, heeft zich deze traditie nog in Joego slavië en Griekenland gehandhaafd, waarbij evenwel nationale kleursamenstellingen en emblemen werden gevoegd. WAPENBANIEREN. De leen-verhoudingen van de Middeleeuwen schiepen een bij zonder systeem van standen-orde en van legervolgelingen. De drager van de heerban was de baanderheer, een vrije, door overhandiging van een vaandel met een leen bekleede gebiedsheer. Hij moest verscheidene beredenen kunnen uitrusten. Het lang werpige, eerst roode doek was met de smalle zijde aan een lans vastgemaakt en liep in een punt uit. Het was aanvankelijk zonder afbeeldingen eerst het samengaan van groote legermassa's tijdens de Kruistochten vereischte figuurlijke zinnebeeldige onder- scheidingsteekens, waaruit zich de wapens ontwikkelden. Thans zijn de vaandels van een baanderheer rechthoekig en, zooals zijn wapenschild, met de stukken uit het schild voorzien. Niet-zelf- standige heeren mochten slechts driehoekige vaandels voeren. Bij hun verheffing tot baanderheeren sneed men de punt van den driehoek weg. Wie meer dan één land bezat, werd met even zoo veel banieren beleend. Reeds in de 13de eeuw kwam het voor, dat verscheidene wapens te zamen in een schild werden gevoerd. Dienovereenkomstig door de groote landsheeren in plaats van een groot aantal afzonderlijke banieren in het land gevoerde banieren met meer kwartieren zijn in de 14de eeuw aan te wijzen. Bij lijkstaties werd echter ieder land door een eigen vaandel (banier) vertegenwoordigd. Naast den heraldisch strengen eenvoudigen vorm voert de smaak des tijds tot (pronkvolle) prachtige vormen door gebruik van kost bare stoffen, toevoeging van versierde zwaaien (verlengstukken 929

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 70