Dit vuurstaal met den daarbij behoorenden vonken spattenden steen is het zinnebeeld van de Bourgondische Hertogen en treedt haast altijd in verbinding met de gekruiste takken op het symbool van den Bourgondischen schutspatroon, den heiligen Andreas. Wij ontmoeten dit kruis bij de erfgenamen van Bourgondië, bij de Duitsche Keizers en bij de Koningen van Spanje. De woorden „Je l'ay emprins" (Ik heb het gewaagd) vormen de persoonlijke spreuk van Karei den Stoute. Bij ons vinden wij dit Bourgondische kruis van knoestige stok ken met het vuurstaal nog terug in de Militaire Willemsorde. LANSKNECHTVAANDELS. De 16de eeuw bracht een volkomen nieuwe wijze van oorlog voering. De heerban van in een bepaald gebied opgeroepen man nen maakte plaats voor geworven lieden. Zij, de lansknechten, gingen een overeenkomst aan met een ervaren krijgsman, die zich zijnerzijds tegenover een oorlogvoerenden landsheer had ver plicht, een bepaald aantal lieden aan te nemen. De Overste (kolo nel) was voor alles verantwoordelijk hij bepaalde ook de uit rusting en de vaandels. Deze waren meestal in de kleuren van zijn familiewapen gehouden. Iedere compagnie had een vaandel 931 15751585. Vaandel der Schotsche troepen in dienst der Staten van Hol land. Dit is het compagnies-vaandel van den dkolonel William Stuart of Houston, horizontaal golvend gestreept van 17 banen, achtereenvolgens oranje, wit, blauw, oranje, enz. 1578. Vaandels van Koningsgezinden. Links op gelen grond geornamen- teerden zoom en het Bourgondische takkenkruis, met een rood en witte versiering der kantons. Rechtsop witten grond het roode kruis met een voorstelling in natuur lijke kleur, de zoom afwisselend met roode, witte en groene schuinruiten. Vermoedelijk is dit een vaandel der Waalsche Katholieke troepen van Mon- tigny, „Paternosterknechten" bijge naamd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 72