9. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. 934 De moderne verdediging. Army and Navy Journal (U.S.A.) van 21-8-41 bevat een beschouwing over den Anti Mechanized War. De juiste bestrijding van den reeds meermalen beschreven modernen aanval van nauw samenwerkende vlgn. en gemech. tpn. zal even zeker worden gevonden als het tegenmiddel van elke nieuwe ontwikkeling in de krijgskunde. Dat Engeland er na de debacle in Frankrijk nog niet in is geslaagd, het vraagstuk op te lossen, bleek uit den verderen tegenspoed in Griekenland toen de Nazi's opnieuw vewn. en dbwn. in massa inzetten. Een ding is duidelijk een vew.aanval is niet door de normale art. tot staan te brengen. Vewn. verplaatsten zich te snel. Daarom kan met eenigszins zwaar geschut nooit in die mate en hoeveelheid worden gemanoeu vreerd, dat de afweer vruchtdragend zal zijn. Doch zelfs licht geschut is veelal niet op het goede oogenblik op de juiste plaats samen te trekken en zal tenslotte toch niet in staat zijn, den aanval te stuiten van de 500 vewn. van een pdiv. Want zelfs wanneer men zooals de D. volgens betrouwbare inlichtingen schijnen te doen rekent op 50 verliezen, tijdens de eerste 15 km van de doorbraak door een stelling, dan blijft er nog een groote stootkracht uitgaan van de 250 overblijvende, de verbanden herstellende vewn. De 60 stukken 37 mm pag. en de 8 stukken pag. van 75 mm der Am. triangular division zullen, naar veler meening, niet in staat zijn, een pdiv. te vernietigen in de 5', welke verloopen van het onder werkdadig vuur komen der vewn. tot hun doordringen in de opstellingen van het pag. Men vergete niet, dat de vewn. zich met een snelheid van 200 a 350 m/min. door het terrein zullen bewegen. Het is in het geheel niet zeker, dat de remedie ligt in vermeerdering van het pag. bij de divn. of hoogere echelons. Men dient een voornamen factor niet uit het oog te verliezenelke Duitsche tankinzet werd voorafgegaan door luchtaanvallen. Het is veilig, aan te nemen dat géén leger in den modernen oorlog tot het offensief kan overgaan, met vewn. of anderszins, zonder een tenminste tijdelijk en plaatselijk overwicht in de lucht. Dit luchtoverwicht beteekent ten eerste, dat de verdediger gehandicapt is in de verkenning van 's vij. sterkte en groepeering. Hij zal een tankaanval veelal eerst onderkennen, wanneer de vewn. op een paar duizend meter afstand te voorschijn komen van achter een heuvelrug of uit het begroeide terrein. Dit nu verschaft onvoldoenden tijd om pag. te concentreeren of wanneer het in reserve werd gehouden nog op de juiste wijze in stelling te brengen en maat regelen voor passieven afweer te treffen. In de tweede plaats beteekent dit luchtoverwicht, dat de pag.opstellingen tijdens de nadering der vewn. zullen bloot staan aan intensief luchtbom bardement en mitr.vuur. Dit zal stellig menig stuk geschut veronzijdigen en de bediening van de overige sterk hinderen. Een andere wijze van pantserafweer is gelegen in de passieve methode en de beperkte werking van passieve middelen (mijnen, versperringen etc.) is bekend. Dergelijke middelen kunnen eenige vewn. buiten gevecht stellen of de vij. formaties tijdelijk verbreken, maar den aanval van pdivn. stuiten kunnen zij niet. Men meent dan ook, dat het beste verdedigingsmiddel tegen vewn. iets moet zijn dat can fight the tank at its own game.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 75