935 Het moet krachtig van zich af kunnen bijten en zóó beweeglijk zijn, dat het kan manoeuvreeren, eventueel teruggaan met behoud van de voeling, en het beste terrein voor een tegenaanval zelf kan kiezen. Velen zien dan ook in den vew. zelf het beste bestrijdingsmiddel van den tank. Hiermede kan men den vew.aanval tegemoet treden voorop gesteld, dat de tanks van den verdediger de meerdere of minstens even waardig zijn. Gedurende een bespreking van den pantserafweer in het Congres gaf Gnl. Chaffee (cdt. van de Armored Force) als zijn meening te kennen: „De conventioneele verdediging kan geen succes boeken tegenover den pantserinzet. Zoo'n inzet kan alleen worden gestuit door pantsereenheden van eenzelfde of betere samenstelling". De tank-destroyer kan het antwoord zijn op den p.av.. Am. hooge leger - autoriteiten hebben bevestigd, dat het ontwerp van een dergelijk voertuig wordt bestudeerd. Volgens staatssecretaris van Oorlog Stimson heeft het leger op dit gebied nog eenige verrassingen in petto. F.A.J., Juni '41 toont foto's van geschut op motoraffuiten (self-propelled gun mounts) die 20 jaar geleden tijdens proeven werden genomen. Het leger zag er ten slotte van af, doch de Duitschers pasten het beginsel toe in de jongste veldtochten (zie I.M.T. 6/41, blz. 635). Hierin vonden zij een middel, dat hun geschut in staat stelde, het snelle tempo van de gemech. en gemot, troepen te volgen en toch vuurbereid te blijven. In Am. zou iets dergelijks zijn toe te passen bij den pantserafweer, nl. door 37 mm geschut vast te monteeren op de kleine !4 t „Bantam cars" (a.v., blz. 630). Deze snelle kleine wagens kunnen goedkoop in groote hoe veelheid worden aangemaakt zoodat reeds de div. zou kunnen beschikken over een groot aantal tankjagers voor een geconcentreerden inzet. De tankjager moet snel zijn en manoeuvreerbaar dan zal hij het getrokken pag. ontslaan van den afweer van den aanval der door de hws. gebreken vewn. Wil hij die eigenschappen bezitten, dan dient de pantsering licht te blijvenvoldoende is bescherming tegen inf.wapens van klein kaliber en granaatscherven. Door den tankjager niet te zwaar te blindeeren heeft men bovendien tegenover de vewn. het voordeel van beter uitzicht en en betere schietuitkomsten. Hij moet zijn bewapend met een kanon van minstens 37 mm, liever meer, dat in staat is, een vew. met één treffer tot stilstand te brengen. Een voertuig als hierboven beschreven kost Vio van den prijs van een vew. en kan snel in groote hoeveelheden worden geproduceerd. Tijdens 's vijands inleidende lu.avn. blijven de tankjagers geconcentreerd en gedekt opgesteld, om eerst uit te zwermen wanneer de vij. vewn. het immobiele pag. in de hws. zijn gepasseerd. In de gevechten die dan tusschen tanks en jagers ontstaan, is ingrijpen van de vij. lstrkrn. niet meer mogelijk aangezien dit te veel gevaar oplevert voor de aanvallende vewn. De tegen aanvallen van deze tankjagers dienen te geschieden in verschillende golven, over groote diepte, tot de vij. p.afd. is vernietigd. Ontegenzeglijk zullen de verhezen aan eigen zijde groot zijn (voor zoover men een .verhes van eenige honderden betrekkelijk goedkoope voertuigen en een paar honderd man groot kan noemen), doch hadden de Gealheerden dergelijke afdeelingen in ruime mate kunnen inzetten, dan zou het succes van de D. p.avn. in Frankrijk en Griekenland volgens S. zijn uitgebleven. Military Review '41 nr. 80 vertaalde uit Krasnaya Zvyezda eenige artike len over de verdediging tegen p.tpn. Door den strijd die thans in O.-Europa woedt, zijn de weergegeven R. opvattingen wel zeer interessant. Een moderne verdedigende actie aldus gnl. Yarmoshkevich speelt zich eenigen tijd' na den p.av. weldra af in twee zones, een tactische (de hws.) en een strategische (ver achter de hws.). In de tactische zone wordt de strijd als regel gevoerd tegen 's vij. inf., terwijl in de strat. zone de actie plaats vindt van mobiele eenheden (p.tpn. en parachutisten)

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 76