3e. Zeer korten tijd kwetsbaar blijven, gerekend van het vallen van het eerste schot. Dit geldt voor de oogen van het personeel van pantser auto's en vechtwagens achter de richt-, kijk- en schiet- sleuven, alsmede van zich zeer snel verplaatsende, minder goed of niet gedekte doelen. In den zeer korten tijd, dat op deze min of meer onvoldoend gedekte of niet gedekte levende doelen kan worden ge vuurd, moet een zeer groot aarttal projectielen worden verschoten. Dus lange vuurstooten of snelvuur. Om dezelfde reden lange vuurstooten op dichte groepen (stuiven direct uiteen om haar kwetsbaarheid te vermin deren) en snelvuur op stormende infanterie (grootste kwetsbaarheid gedurende den stormaanval vóór de hoofd- weerstandslijn) N.B. Snelvuur bovendien voor het uiterst krachtig neer drukken van zeer gevaarlijke automatische wapens en in- fanteriegeschut (om gelijksoortige redenen als verklaard in het onder 2e gegeven voorbeeld van de beide km.schutters, waarvan de eene niet of onvoldoend was gedekt en te laat het vuur opende). ad b. Op vliegtuigen lange vuurstooten. Toelichting. Het gaat steeds weer om de volgende vragen, die de brigade- of km.groepscommandant en c.q. de schutter zichzelf ■moeten stellen „Kan het doel zich direct na het vallen van mijn eerste schot onkwetsbaar maken Zoo neen, dan enkelvuur. Zoo ja, hoe snel kan de vijand zich onkwetsbaar maken In korten tijd, dan korte vuurstooten. In zeer korten tijd, dan lange vuurstooten. In zeer korten tijd en tegenstander uiterst gevaarlijk, dan snelvuur. We zijn thans zoover, dat we over de opleiding kunnen gaan spreken. Hoe moet zij niet, hoe wèl worden aangepakt De normale, d.w.z. van ouds gebruikelijke, methode is het op stellen van een km. ergens in het kampement. Op korten afstand daarvan verwijderd komt het beroemde schijfje te staan. Vervolgens krijgt de geheele km.groep een beurt achter het wapen, tot de beschikbaar gestelde tijd om is. N.o.m. is dit een foutieve wijze van instructie geven. Want hoewel deze methode een enkele maal noodig is, dienen we niet uit het oog te verliezen, dat we de km.groep uiteindelijk niet moeten opleiden voor het optreden op de schietbaan, doch voor het optreden op het gevechts- veld. En dat kunnen we niet met een schietschijf als doelwit. Beter is de volgende methode 1. Men behandele het staatje van de keuze van de juiste vuursoort met de brigade- en km.groepscommandanten en drage 868

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 7