C. JAPAN'S LUCHTSTRIJDKRACHTEN. Hieromtrent vermeldde Vliegwereld nog het volgende 947 Deze zijn een eenpersoon jagers, welke op de Spitfire lijkt, en een vier motorige bommenwerper. Men heeft ook een zesmotorigen bommenwerper in actie gezien. De jager schijnt een topsnelheid van 580 km/u. te hebben, en is bewapend met acht machinegeweren in de vleugels. Toen de constructeur dit model ont wierp, moet hij ongetwijfeld de publicaties betreffende de Spitfire en de Mes- serschmitt-109 hebben bestudeerd. De topsnelheid van den viermotorigen bommenwerper bedraagt 440 km/u. op een hoogte van 5700 m. Hij heeft een actieradius van 2000 km en kan 2000 kg aan bommen vervoeren. Het tijdschrift verklaart, dat een van de grootste gevaren van den Duit- schen aanval kunnen liggen in de verovering van Russische vliegtuigfabrie ken welke nog intact zijn, zoodat de nazi's in staat zullen zijn vliegtuigen te bouwen buiten het bereik van de R.A.F. Numeriek gesproken zijn de Japansohe luchtstrijdkrachten de kleinste van de zes groote luchtmachten van de wereld, die men als volgt zou kunnen rangschikken Duitschland, U.S.S.R., Engeland, U.S.A., Italië en Japan. In China gestationneerde luchtstrijdkrachten staan direct onder den mili tairen commandant van het gebied waarin ze opereeren. De in Mandsjoerije gestationneerde machines worden gedirigeerd vanuit het hoofdkwartier van het Kwantoengleger in Dairen, de groote Japansche haven. De luchtstrijd krachten in Japan zelf, op Korea en 'het eiland Formosa maken deel uit van het commando dat onder het Algemeen hoofdkwartier ressorteert. Dit com mando is onderverdeeld in drie groepen. De grootste groep, bestaande uit 4 luohtregimenten, bevindt zich in Japan twee groepen van ieder twee lucht- regimenten op Korea en Formosa. Zoo er al weinig bekend mag zijn over het aantal vliegtuigen en de orga nisatie van de Japansche luchtmacht, nog schaarscher zijn de inlichtingen over constructie en prestaties van het Japansche vliegend materieel. Geluk kigerwijs heeft de Japansche luchtmacht een numeriek systeem, dat het voor een ieder mogelijk maakt Japansche vliegtuigtypen naar hun constructiejaar te rangschikken. Modellen, welke bijv. in 1935 in Japan zijn vervaardigd, vliegen onder de aanduiding type 95. Als voorbeeld diene het jaohtvliegtuig type 95 en de opleidingstoestellen 95 1, 952 en 953. Toestellen van het fabricagejaar 1936 dragen het typenummer 96, van 1937 het typenummer 97. Men treft van het type 97 jacht-, verkenmngs-, lichte en zware bombardementstoe stellen aan. De eerste serie vliegtuigen, die men met „modern" zou kunnen betitelen, is die van het type 97. De zware bommenwerper van deze serie is een vier motorig toestel met een topsnelheid van ongeveer 420 km/u. De mavinum bommenlast bedraagt 1500 kg en de grootste actieradius 3500 km. Bij dezen actieradius kan echter niet de maximum bommenlast worden meegenomen. Het jachtvliegtuig type 97 benadert evenals het verkenningsvliegtuig 97 de snelheid van 480 km/u. Deze machines zijn op het oogenblik standaardtypen voor de Japansohe luchtmacht. De moderne twee-motorige bommenwerper type 98 is een licentie van de Fiat BR-20M. De Japansche luchtmacht beschikt ook over 80 in Italië ge bouwde Fiat-bommenwerpers, welke in 1938 zijn aangeschaft. De in Italië gebouwde BR-20M is een bombardementsvliegtuig, dat met twee Fiat ster motoren van 1000 pk een maximum snelheid van 410 km/u. behaalt. Het totaal-gewicht van het vliegtuig is iets meer dan 11 ton. Men kan eohter wel aannemen, dat de Japansche versie niet zoo snel is als de Italdaamsche. Dit is voor een groot deel te wijten van het feit, dat in Japan gebouwde motoren niet hetzelfde vermogen leveren als de Fiats.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 88