hun op, punt 50 (1) van het V.S.I. II. nog eens na te kijken (de commando's voor het vaardig maken) 2. Vervolgens verzamele men de brigade- en km.groepscom mandanten bij den zandbak, waarin tevoren een terrein is uitge zet. Terwijl nu aan het eene uiteinde van den bak een looden km. schuttertje wordt opgesteld, plaatst de sectiecommandant ergens in het „terrein" een bepaald doel, uit looden soldaatjes samengesteld. Een der km.groepscommandanten wordt nu aangewezen als com mandant van het eerstgenoemde looden km.schuttert je, en krijgt opdracht, alle commando's te geven voor het vaardig maken en het openen van het vuur. Het kader leert aldus op de snelste en dui delijkste wijze, het doel in het terrein aan te geven ten opzichte van de zichtbare terreinvoorwerpen. Voorts moet de commandant telkens de keuze van de vuursoort motiveeren. Het schatten van afstanden is in den zandbak natuurlijk niet mogelijk. Die worden dan ook door den sectiecommandant bepaald. Uitgaand van den aldus vastgestelden afstand kan de leerling dan weer het mikpunt opgeven. 3. Is het onder 1. en 2. behandelde goed begrepen, dan kan het geleerde op een der grasperken of paden in het kampement worden herhaald en verder uitgewerkt. Hierbij wordt thans gebruik gemaakt van een echten km. met schutter, helper en groepscommandant. Genoemde drie personen gaan, op eenigen afstand van elkaar achter een geïmproviseerde dekking liggen. Zij mogen voorloopig niet naar voren kijken. De sectiecommandant stelt vervolgens een uit looden soldaatjes be staand doel op in een, met behulp van de boompjes, huisjes enz. van den zandbak, op een 15-tal meters vóór den km. geïmprovi seerd „terrein". Vervolgens laat hij den km. groepscommandant dit doel met den kijker opzoeken, en hem de volledige commando's voor het vaardig maken en de vuuropening geven. (N.B. Terwijl de schutter, de aanwijzingen van den groepscom mandant volgend, het doel opspoort en vervolgens onafgebroken in het oog blijft houden, late men den helper den km. vuurbereid maken en daarna aan den schutter overgeven, die het wapen daarop snel in stelling brengt en het vuur opent. Het vuurbereid maken geschiedt in de dekking zie punt 261 (2) R.I. IV) 4. Hebben de brigade- en km.groepscommandanten het boven staande onder de knie, dan kunnen zij het geleerde onder verdere leiding van den sectiecommandant, voor zoover noodig aan hun onderhebbend personeel overdragen. Bovendien eische men van hen, dat zij het bij iedere daartoe geschikte oefening in het terrein consequent toepassen. De bovenomschreven wijze van opleiden is zeer animeerend, houdt de aandacht van de leerlingen gespannen en heeft het voordeel, dat zij geheel in het kampement kan plaats vinden. 869

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 8