949 Zoo hebben de Britsche vliegkampschepen „Ark Royal", „Glorious" en „Furious" zich in hooge mate verdienstelijk gemaakt bij den strijd om Noor wegen. Eerstgenoemd oorlogschip is door de Duitsohers al eenige malen als getorpedeerd en gezonken opgegeven, doch het doorklieft nog fier en trots de golven vam den oceaan. Vliegtuigen van H.M.S. „Eagle" vernietigden bij Tobroek den Italiaanschen kruiser „San Giorgio", drie torpedojagers en een aantal transport- en voorraadschepen. Ten slotte hebben H.M.S. „Illustrious" en „Eagle" zich voor altijd een eere zuil verworven door de beroemde aotie tegen de Italiaansche vloot nabij Taranto, in November j.l., waarbij dit weermachtsdeel door stoutmoedige tor pedo- en bomaanvallen uit de lucht voor de helft buiten gevecht werd ge steld dit was wel zulk een zware slag voor de Italiaansche vloot, dat het „mare nostrum" als een hoon moet klinken. Op een oude traditie kan het vliegkampschip niet bogenhet is ontstaan en gegroeid naast en in nauw verband met het luchtwapen, maar wij zijn er zeker van, dat in den huidigen strijd de hechte fundamenten daartoe zullen worden gelegd. In den regel slechts licht bepantserd en vrij sober bewapend, ligt de be scherming van het vliegkampschip in zijn eigen lading het vliegtuig - in de beveiliging door eigen vlooteenheden zoo oppervlakteschepen als onderzeeërs en in zijn eigen enorme snelheid, welke van een modem vlieg kampschip slechts door torpedojagers en lichte kruisers wordt overtroffen. In het gevecht is zijn opstelling achter de slaglinie daar, waar het starten en landen van zijn vliegtuigen buiten direct gericht vuur van den vijand, althans van 's vijand's zwaardere schepen, kan plaats hebben. De gevechtswaarde van het vliegkampschip wordt afgemeten naar het ver mogen om in den kortst mogelijken tijd een -groot aantal vliegtuigen in ge- veöhtsvaardigen toestand van zijn dbk te doen starten en het luchtruim in te zenden en evenzoo om de uitgezwermde vliegtuigen na plaatst gehad heb bende luohfecties weer in zijn ruimen -op te nemen. Het opstijgen en landen der vliegtuigen is in beide lengterichtingen van het schip mogelijk evenwel moeten deze beide verrichtingen geschieden te gen den wind in. Aangezien het dek zoowel door het gebruik der vliegtuigen als dbc-r dfe elementen aan zware slijtage is blootgesteld, dient het materiaal er van aan hooge eischen te voldoen bij de meeste vliegkampschepen ge bruikt men voor de constructie van het dek het bekende en duurzame teak hout. Speciale, streng geheim gehouden -apparaten wordten gebezigd voor het afremmen van de snelheid van landende vliegtuigen welke op het dek neer strijken, waarbij overigens de vaardigheid van de bemanning een belangrijke rol vervultbij de enorme landingssnelheden van m-odeme vliegtuigen ver- eischt -deze manoeuvre bijzondere zorgen. De vliegtuigen van een vliegkampschip voldoen aan bijzondere eischen zij moeten van een krachtige, eenvoudige constructie zijn, het onderhoud moet gemakkelijk zijn te bewerkstelligen en de plaatsruimte, welke het vliegtuig inneemt, moet zoo beperkt mogelijk werden gehouden. In verband met dit laatste komen onder de vliegtuigen wel typen voor, waarvan de vleugels omklapbaar zijn de omklapmanoeuvre geschiedt dan in den regel met mo torische krach-t. Speciale liften zorgen voor het transport van de vliegtuigen van het dek naar de ruimen en -omgekeerd in de ruimen worden de vlieg tuigen naar soort en bestemming ondergebracht. Een modem vliegkampschip herbergt allerlei typen van vliegtuigen, zoo wel voor de verkenning (verkenners), voor het (-duik)-bombardement (bom menwerpers en duikbommenwerpers) als voor het gevecht (torpedo- en jachtvliegtuigen)De capaciteit van deze vliegtuigen is evenwel uit hoofde van -genoemde bijzondere eischen betreffende de constructie, de plaatsruimte en hiet onderhoud over het algemeen niet -gelijkwaardig aan die van vliegtuigen welke op het land zijn gebaseerd, al moet daar dadelijk aan worden toege voegd dat vooral voor de kleinere typen jagers en duikbommenwerpers dit verschil neiging vertoont tot vermindering en zelfs tot geheel wegvallen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 90