950 Zoo verkrijgt het U. S. Navy Aircorps met den Curtis-XSB2C-l-duikbom- menwerper, welke eerlang op de vliegkampschepen zal worden gestation- neerd, een bijzonder krachtige versterking. De snelheid van dit type slaat die van het vorige type met 160 km per uur, terwijl zoowel bommenlast als vuurkracht het dubbele bedragen van wat tot nu toe in deze klasse vertoond werd al met al een flinke aanwinst en een reden tot ernstige bezorgdheid bij mogelijke tegenstanders Het gebruik van de vliegtuigen omvat in den aanvang als regel het ver kennen van vijandelijke zeestrijdkrachten zoomede het vaststellen en melden van haar plaats, koers, snelheid, sterkte en dergelijke. Overigens zijn de jagers er voor om overal, waar dit voor of tijdens het gevecht noodig mooht zijn, een (plaatselijk) overwicht in de lucht te bevechten en te handhaven, zulks teneinde de eigen zeestrijdkrachten gedurende beslissende gevechts momenten tegen vijandelijke luchtaanvallen te beveiligen, doch ook en vooral om de eigen (duik) bommenwerpers en torpedovliegtuigen in de gelegenheid te stellen hunne felle aanvallen op de vijandelijke schepen te richten. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de acties van de in den strijd betrokken zeestrijdkrachten en vliegtuigen zorgvuldig moeten worden gecombineerd en gecoördineerd, zoowel om de doeltreffendheid te dienen als om verwarring met al de noodlottige gevolgen daarvan te voorkomen. Ten aanzien van de bemanning van vliegkampschepen doet zich in de V.S. het vermeldenswaardige verschijnsel vcor, dat het aanbod daartoe uit de bur ger-samenleving grooter is dan voor andere typen oorlogsschepen. De V.S. hebben in den loop der tijden nogal moeilijkheden gehad met de aanvulling van het vloot-personeel, doch voor „jobs" op de vliegkampschepen was er altijd voldoende toeloop. Behalve, dat de animo voor het luchtwapen hierbij een rol vervult, gelooven wij, dat ook de betrekkelijk groote bemanning in vergelijking met die op andere typen schepen vele jonge menschen aantrekt immers, vele jonge heden, vooral die uit de grootere steden, voelen zich tot het drukke vertier op deze enorme oorlogsbodems aangetrokkenoverigens verklaart dó groote verscheidenheid van functies aan boord van een vlieg kampschip een grooter aanbcd van aspirantkrachten. 'Het geheel schip, vliegtuigen en bemanning vormt een zeer gecom pliceerd oorlogswapen, waarvan alle onderdeelen nauw dn elkaar grijpen het „teamwork" viert ook hier hoogtij en verschaft in het bijzonder aan dit wapen zijn kracht en doeltreffendheid. Wij verwachten, dat deze kracht en deze doeltreffendheid vóór het eindó van dezen oorlog aan geallieerde zijde nog meer van zich zullen deen blijken, dan tot nu toe reeds het geval was, tot groot verdriet en nadeel van de As-partners. VIER VLOTEN: Ondervolgende gegevens mogen een indruk geven van de typen vlieg kampschepen, bij de zeemogendheden in gebruik of op stapel I. Engeland: 1. H.M.S. „Argus" 20 vliegtuigen, 14.000 tons, afgebouwd in 1918, snelheid 20 knoopen, bemanning 420 man, bewapening4 stuks 3-ponders, 10 lichte kanonnen en 4 mitrailleurs. 2. H.M.S. „Eagle" 20 vliegtuigen, 22.600 tons, afgebouwd in 1924, snelheid 24 knoopen, bemanning 750 man, bewapening9 kanonnen van 15 cm, 4 van 10 cm, 4 stuks 3-ponders, 2 stuks 2-ponders (3,7 cm), en 32 stuks lichter geschut. 3. H.M.S. „Hermes" 15 vliegtuigen, 10.850 tons, afgebouwd in 1924, snel heid 25 knoopen, bemanning 550 man, bewapening 6 stukken van 14 cm, en 3 stukken luchtdoelgeschut van 10 cm. 4. H.M.S. „Furious" 33 vliegtuigen, 22.450 tons, afgebouwd in 1938, snel heid 31 knoopen, bemanning 728 koppen, bewapening 10 stukken van 14 cm, 3 stukken luchtdoelgeschut van 10 cm, 4 stuks 3-ponders, 4 stuks 2-pon ders en 46 kleinere stukken. 5. H.M.S. „Ark Royal" 70 vliegtuigen, 22.000 tons, afgebouwd in 1938,

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 91