AFSCHEIDING VAN DEN GENERALEN STAF? 956 het orgaan is, dat de door den geachten spreker bedoelde werkzaamheden moet verrichten en daarvoor 'het best is geoutilleerd. Daaraan moge worden toegevoegd dat bovendien op het Departement van Oorlog een z.g. „kleine defensiecommissie" bestaat, waarin behalve een officier van den generalen staf, officieren van de artillerie en genie zitting hebben. Deze kleine com missie heeft tot taak, den Ohef van den Generalen Staf en de betrokken wapeninspecteurs van advies te dienen betreffende bouw en inrichting van defensiewerken, waarbij nauw contact wordt onderhouden met de daarvoor in aanmerking komende divisiecommandanten op Java en territoriale com mandanten in de buitengewesten. Overigens is ook de indeeling en werkwijze van den generalen staf erop berekend, dat alle aangelegenheden betreffende de defensie in onderling verband worden bezien en uitgewerkt aan den Legercommandant kunnen worden voorgelegd. Uit deze korte uiteenzetting moge duidelijk zijn geworden, dat het ge- wenschte adviseerende orgaan er in feite reeds is, zij het in anderen vorm, zoodat de instelling van een afzonderlijke defensiecommissie overbodig is. Dit kan ook worden gezegd van een defensieraad, waarop de heer Kan heeft gedoeld de overwegingen, welke tot dit standpunt hebben geleid, zijn verleden jaar in dit College uitvoerig vermeld. De sindsdien opgedane er varing heeft geen aanleiding gegeven tot wijziging van dit standpunt. Ten aanzien van de afscheiding van den generalen staf moge het volgende worden medegedeeld. Reeds eenige jaren geleden werd overwogen een af splitsing van den generalen staf van het Departement van Oorlog door te voeren en bij dit departement slechts een beperkte generale staf-afdeeling te handhaven voor de afdoening van departementale, in het bijzonder for matie- en begrootingsaangelegenheden. Deze figuur zou derhalve overeen stemmen met de toenmaals in Nederland bestaande. De inlichtingen, die over deze organisatie in Nederland werden ingenomen, luidden echter on gunstig, terwijl de bijzondere verhoudingen in het Indische leger evenmin voor evenbedoelde volledige scheiding pleitten. Derhalve werd van een splitsing in evenbedoelden zin afgezien, doch intern op het Departement van Oorlog een andere taakverdeeling tot stand gebracht, waarbij de zuivere stafwerkzaamheden worden opgedragen aan het Hoofd kantoor van den Generalen Staf en de departementale aangelegenheden aan de Vile Afdeeling A. De coördinatie van deze twee organen is gelegd in handen van den Chef van den Generalen Staf, tevens Hoofd der Vile Afdeeling A, die voor de stafaangelegenheden wordt bijgestaan door den Souschef van den Generalen Staf en voor de departementale zaken door een onderhcofd van de Vile Af deeling A. Deze figuur werkt sedert bijna 2 jaren op bevredigende wijze. Wat een afzonderlijk veldlegercommando betreft zij het volgende mede gedeeld. Het optreden van het veldleger hangt door de moderne oorlogvoering meer dan ooit nauw samen met dat van andere deelen der weermacht en dient daarom uit een centraal punt, het Algemeen Hoofdkwartier, Afdeeling Land macht te worden geleid. In vredestijd wordt dit optreden voorbereid door het Hoofdkantoor van den Generalen Staf. Een afzonderlijke sectie van ge noemd hoofdkantoor is met deze voorbereiding belast. Een afzonderlijk com mando veldleger zou bij die voorbereiding, uit een coördinatie-oogpunt éven eens onder den Chef van den Generalen Staf dienen te worden gesteld, zoodat de figuur gelijk zou zijn, behoudens het creëeren van een nieuwen hoogen rang. Hiervoor bestaat naar het inzicht der Regeering geen aanleiding. Zij handhaaft dan ook Haar meening dat Haars inziens de bestaande or ganisatie op bevredigende wijze werkt. Overigens zij medegedeeld, dat de verschuivingen, welke in het departe ment, generalen staf enz. zullen moeten plaats vinden, wanneer Indië daad-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 97