958 rieele eischen thans reeds in vervulling zijn gegaan en geen nadere aan vulling meer behoeven. Deze vermindering is hoofdzakelijk een gevolg van de omstandigheid, dat in 1941 een crediet van 50 mm onder dezen post was opgebracht voor den aankoop van een aantal vliegtuigen, welke aan schaffing thans is afgehandeld. Voorts zij medegedeeld, dat het College nog in deze zitting een aanvullings- begrooting zal bereiken, waarin voor aanschaffing van materieel een aan zienlijk bedrag wordt aangevraagd. (Zie blz. 962). Op de vraag van het geachte lid over de gehouden proeven met betrekking tot den aanmaak van schietmaterieel kan worden geantwoord, dat met succes een partij infanteriemortieren is vervaardigd, welke wapens reeds aan de troepenonderdeelen zijn verstrekt. Voorts konden verscheidene onder - deelen van mitrailleurs worden aangemaakt, welke noodig zijn om defect geraakte wapens snel te herstellen. In de derde plaats is als proeforder bij een particulier bedrijf de aanmaak van een partij mitrailleur-pistolen be gonnen. Voor de vervaardiging van andere wapenen zijn bijzondere machines noo dig, voor de aanschaffing waarvan energieke pogingen in het werk worden gesteld. Inzake het bouwen van vliegtuigfabrieken hier te lande handhaaft de Regeering het in den Volksraad reeds meermalen uiteengezette standpunt, dat men hierbij niet aan het dak, doch aan het fundament van het gebouw moet beginnen. Met fundament worden bedoeld de z.g. basisindustrieën, welker aanwezigheid een onmisbare voorwaarde vormt voor de oprichting van een vliegtuigindustrie zelve. Wanneer die basisindustrieën ontbreken, blijft men ten aanzien van alle materialen (bijv. buizen en aluminium platen) motoren, instrumenten, propellers, landingsgestellen en alle overige onder- deelen van het buitenland afhankelijk en kan men sneller en goedkooper de vliegtuigen kant en klaar koopen. Voor de bevordering van deze basis industrieën heeft de Regeering, zooals bekend is, reeds de noodige stappen gedaan. Hieraan kan worden toegevoegd, dat zooals door het geachte lid t.o.v. de plannen in China reeds werd aangegeven het in bedrijf stellen van vliegtuigfabrieken een talrijken staf van deskundigen zou vereischen. Dit personeel kan op het oogenblik noch uit Amerika, noch van elders worden betrokken. STADS- EN LANDWACHTEN EN V.O.C. Zooals reeds in de memorie van antwoord is vermeld, is het bewapenen van stads- en landwachten met gevorderde vuurwapens slechts een nood maatregel en zal vervanging door de voor dit instituut bestemde wapenen zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Het geachte lid, de heer La Lau, moge in het besluit tot vordering van vuurwapens mede een bewijs zien, dat ook de Regeering het gedurende langen tijd oefenen met houten geweren niet bevredigend acht. Bij de opleiding van deze legeronderdeelen wordt rekening gehouden met de terzake in het buitenland ten aanzien van soortgelijke organisatiën heer- schende opvattingen, waarbij de nieuwste gegevens worden geraadpleegd. Uiteraard moeten deze opvattingen worden getoetst aan de omstandigheden hier te lande. De heer La Lau heeft uit het regeeringsantwoord afgeleid, dat het in de bedoeling ligt, aan de landwachters uitsluitend geweren of karabijnen te verstrekken. Deze conclusie is niet geheel juister zullen ook automatische wapenen worden verstrekt, waarvan de bediening geen groote routine eischt. Een partij moderne wapenen voor stads- en landwachten is zeilende en kan dus binnenkort in Indië worden verwachtvoorts is volgens de laatste berichten een aantal wapenen gereed om te worden verscheept. Teruggave van de gevorderde jachtgeweren zal plaats hebben, zoodra zij kunnen worden gemist. De heer J. A. van Helsdingen heeft gesproken over slechte en onregel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 99