965 gebouwd een aantal gecharterde tankschepen werd voor den marinedienst gereed gemaakt en een deel daarvan werd in dienst genomen. Nog een kleine mijnenlegger (eveneens een verbouwd landsschip) is binnenkort gereed. Een groot aantal hulpvaartuigen, meest gehuurde particuliere vaartuigen en voor de rest landsvaartuigen, werd in dienst gesteld als onderzoeking-, bewakings- en hulpdiensten. Voorraadschepen werden in gebruik genomen. Een sperschip (niet meer zeeklaar te maken ex-Duitsch schip) werd gevor derd, benevens eenige sleepbooten voor den mijnendienst. Eenige kleinere tanklichters zijn of komen eerstdaags gereed. Verder werden diverse groo- tere partijen zeemijnen ontvangen en zelf aangemaaktde torpedovoorraad werd uitgebreidhet aantal zware mitrailleurs werd vermeerderdeen groote hoeveelheid radio-materieel werd ontvangenhet mijnenveegma- terieel werd zeer aanzienlijk uitgebreid. De hoeveelheid scheepsgeschut werd en wordt belangrijk uitgebreid daaruit is ondermeer verstrekking aan handelsschepen geschied, hetgeen nog wordt voortgezet. De munitie-voorraden ondergingen welkome ver sterking. De bestrijdingsmiddelen tegen onderzeebooten en mijnen werden opgevoerd hieronder valt het op groote schaal demagnetiseeren van oor- logs- en koopvaardijschepen, dat nog steeds wordt voortgezet. Hiernaast werden zeer aanzienlijke partijen goederen, bestemd voor de verbetering van de scheepsuitrustingen, alsmede materialen en grondstof fen verkregen, mede ten einde hetgeen wegens den uitval van de Europee- sche markt en wegens moeilijkheden ondervonden met de aanschaffing van allerlei specifieke artikelen niet meer kon worden verkregen, in toenemende mate zelf te kunnen vervaardigen en dit te kunnen voortzetten. De in den archipel opgeslagen brandstof- en andere voorraden werden aanzienlijk op gevoerd. De outillage van de walinrichtingen werd aanzienlijk uitgebreid. Vele diensten ondergingen materieele uitbreiding enkele geheel nieuwe werden opgericht of geheel gereorganiseerd waarvan te noemende de- magnetiseeringsdienst, de fotodienst van den marine-voorlichtingsdienst, de marine-bewakingsafdeeling, terwijl een nieuwe torpedodienst in oprichting is. De grond-outillage van den marine-luchtvaartdienst onderging groote uitbreiding, waarbij de afhankelijkheid van Soerabaja door vestigingen el ders werd verkleind. Ook dit wordt voortgezet. Uitgebreide maatregelen moesten worden getroffen ten aanzien van de huisvesting, de berging van op geslagen materieel, de inrichting van werkplaatsen en voor het onderwijs (met name de vele nieuwe opleidingen), zoowel op Java als elders, terwijl daarbij menige materieele voorziening ten behoeve van den dienst van Ont spanning en Ontwikkeling noodig was. Ook deze maatregelen zijn nog in volle uitvoering. Uitgebreide havenwerken zijn te Soerabaja in uitvoering waarvan de eer ste phase het scheppen van een klein materieel haven voor de torpedomo- torbootvloot reeds vrij ver is voortgeschreden. Kadewerken worden op groote schaal uitgevoerd en zijn nog in uitvoering. BOEKAANKONDIGING. Cadetten-Almanak. De Senaat van het Corps Cadetten deelt mede, dat de eerste in Neder - landsch-Indië uit te geven Cadetten-Almanak tegen het eind van dit jaar zal verschijnen. Hun, die zich in het bezit wenschen te stellen van een exemplaar, wordt verzocht zich te wenden tot den Senaat van het Corps Cadetten, Koninklijke Militaire Academie, Bandoeng. De prijs zal vermoedelijk 3.bedragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 106