966 12. VAN HET WERELDTOONEEL. Hitler is op den weg naar de nederlaag Dit staat na de gebeurtenissen van de afgeloopen maand onherroepelijk vast. Misschien, dat hij zich den doortocht naar het Midden Oosten, welke een der voorname punten in zijn oorlogsplannen is, alsnog zal kunnen banen, maar zooals wij de vorige maand in dit overzicht reeds vastlegden hij komt in een steeds benarder positie en zijn moeilijkheden nemen met den dag toe. Hierin is in de afgeloopen maand voor hem geen verbetering gekomen. Het tegendeel is waar Het eenige succes, dat hij in Juli in Rusland heeft kunnen bereiken, is de doorstoot naar den Djnepr en de verovering van Nikolajewsk aan de Zwarte Zee, terwijl de voornamer havenplaats Odessa nog altijd in Russische handen is. En ook van zijn opmarsch naar den Djnepr beleeft hij niet veel pleizier, want zoo sterk en talrijk zijn de Russische reserves, dat hem opnieuw, een halt is toegeroepen en de „Blitz", die een oogenblik tot verwezenlijking scheen te komen, weer tot staan is gebracht. Bovendien is Maarschalk Budjenny, die zich op hachelijke oogenblikken een zeer bekwaam veldheer heeft getoond, erin geslaagd, zijn hoofdmacht aan omsingeling door de Duitschers te onttrek ken en op den Oostelijken oever van de rivier in veiligheid te brengen. Nu reeds staat Hitier voor het onvermijdelijke alternatief, zich over te geven op genade of ongenade, of zich dood te vechten. Een man, die in werkelijk heid de verantwoordelijkheid voor zijn land zou dragen, zou het eerste kiezen om noodelooze slachtoffers te voorkomen. Maar een man met den pathologischen inslag van Hitler, die geen verant woordelijkheid wil kennen, doet het laatste. Daarop hebben wij ons voor te bereiden en daarop zijn de waarschuwingen van President Roosevelt, van Winston Churchill en Anthony Eden gericht. De waarschuwingen, die er den nadruk op leggen, dat er nog veel zal moeten worden doorstaan en dat er nog vele gevaren onder het oog gezien moeten worden, eer de eindoverwin ning is behaald. Want deze onberekenbare hystericus zal voor geen middel terugdeinzen om te trachten aan zijn noodlot te ontkomen, hetgeen echter een vergeefsche poging zal zijn. Wat is de reden van het falen van Hitier Zij is gelegen in het feit, dat hij op het oogenblik, dat hij niet meer zelf de leiding van alle operaties in handen kon houden, maar door den toenemenden omvang en de uitgebreid heid daarvan in steeds grootere mate afhankelijk werd van anderen, die hij meende voor zijn wagen te hebben gespannen, tot zijn schade en ons voordeel ondervond, dat zijn berekeningen met betrekking tot de kracht en vooral ook tot de betrouwbaarheid van die anderen verkeerd warendat hij, hoezeer hij zelf van het tegendeel overtuigd mag zijn geweest, een zeer slecht diplomaat is en dat hij zijn krachten op dit terrein verre heeft overschat, terwijl ook zijn trawanten tekort schoten, zelfs de beruchte Von Papen. Hitier heeft succes kunnen boeken, zoolang hij met weergalooze brutaliteit en met de enorme kracht van zijn strijdmacht achter zich, direct kon toeslaan en zoolang zijn tegenstanders fouten maakten door hem de gelegenheid te geven, één voor één met hen af te rekenen. Hij heeft overwinningen behaald en vooral in Mei en Juni van het vorige jaar heeft hij de geheele wereld doen beven voor zijn kracht. Maar het zijn overwinningen geweest, die verkregen werden ten koste van de meest roeke- looze opoffering van soldatenlevens, die de wereld ooit gekend heeft, van beestachtige methoden ten opzichte van de burgerbevolking in de landen, die hij „bestreed" en zij werden slechts behaald door de volstrekte overmacht

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 107