4. DE UITWERKING VAN PROJECTIELEN (I) door J. T. G. VAN BOLDRIK, Majoor der Artillerie. INLEIDING. Teneinde tegemoet te komen aan een steeds sterker gevoelde behoefte aan een helder en duidelijk inzicht in de uitwerking van het projectiel, zijn de volgende bladzijden opgesteld. Aangezien te oordeelen naar de vaak zeer uiteenloopende meeningen betreffende onderwerpelijke materie, onze voorschriften wellicht aan duide lijkheid te wenschen overlaten, moge dit opstel er toe bijdragen meer klaarheid te verschaffen in een onderwerp, dat voor de artil lerie van zoo bijzonder belang is. Het is vooral voor ons artilleristen noodzakelijk, te weten wat ons projectiel vermag, ons een duidelijk en klaar beeld te schep pen van het vermogen van ons kanon en, wanneer wij eenmaal zoover zijn, dan te kunnen woekeren met deze wetenschap ten einde de zich voordoende omstandigheden tot het uiterste uit te buiten ten einde een zoo werkzaam mogelijk vuur te kunnen afgeven. Daar het zwaartepunt van de schietopleiding vroeger vooral werd gelegd op de techniek van het inschieten, en het uitwer- kingsvuur wel wat stiefmoederlijk werd bedeeld, is het een ver blijdend verschijnsel dat de aandacht thans meer en meer ook op dit laatste onderdeel wordt gevestigd. De in de eerste regelen vermelde behoefte is dan ook alleszins verklaarbaar. De stof is behandeld in drie hoofdstukken, waarin achtereen volgens de scherfprojectielen, en de granaatkartets in beschouwing zijn genomendaarop volgt een slotbeschouwing. Bij de behandeling van de granaatkartets is een nieuwe weg ingeslagen om te komen tot een berekening van de meest ge- wenschte springhoogte. Reeds eerder werd een dergelijke bere kening gegeven, nml. in 1924 door Rohne in de Artilleristische Monatshefte. De daar vermelde berekening is echter veel bewer kelijker, is meer een indirecte werkwijze terwijl de hier gevolgde methode direct tot een resultaat voert. De met beide methoden verkregen uitkomsten zijn, althans voor het veldgeschut, ge lijk. Nog een groot voordeel van de thans gevolgde methode is, dat zij leidt tot practische resultaten, nl. tot een berekening van het 887

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 26