2. GEDACHTEN OVER DE VERDEDIGING VAN NEDERLANDSCH-INDIË (V) door N. W. HOFSTEDE, lste Luitenant der Infanterie. C. De km.groep in den aanval. Daar er geen verschil in uitwerking bestaat tusschen op een km.- dan wel een k.groep afgegeven gericht vijandelijk automa tisch vuur, is het onder B voor de k.groep vermelde onverminderd van kracht voor de km.groep. Voor haar komt daar echter nog een en ander bij. Punt 265 van het R.I. IV omschrijft de taak van de km.groep. Het op grond van deze taak bestaande kenmerkende, principieele verschil in optreden op het gevechtsveld tusschen km.- en k.groep werd onder A, 4 reeds behandeld. Men kan kader en manschappen hiervan nimmer voldoend doordringen. De km. zal de in bovengenoemd punt omschreven taak slechts kunnen volvoeren, wanneer rekening wordt gehouden met het in punt 271 (3) van het R.I. IV bepaalde. Het is een welhaast onuitroeibare fout, dat de km.schutter bij het terreinwinnen uit een goede vuurstelling enkele vuurstooten afgeeft, vervolgens deze vuurstelling zonder reden verlaat, om een twintigtal meters verder opnieuw in stelling te komen, of het terrein zich daartoe nu leent of niet. Een dergelijk optreden heeft uiteraard geen nut. Integendeelde km.schutter stelt zich telkens noodeloos aan 's vijands wapenwerking bloot, terwijl het vuur van den km. keer op keer wordt gestaakt, juist wanneer de vijand er hinder van zal beginnen te krijgen. Punt 614, lid (2) van het G.V.I. zegt dan ook „De km.groepen eventueel ook de handlangers steunen zoo lang mogelijk en zonder van opstelling te veranderen, met vuur. Zoodra dit vuur gevaar begint op te leveren voor de eigen groepen, sluiten zij snel op om opnieuw vuursteun te geven." Hoewel in lid (1) van hetzelfde punt speciaal wordt gesproken over een afstand van 100 a 200 m, mogen we gerust aannemen, dat het lid (2) gesteld onverminderd van kracht is voor alle kleine afstanden. Immers kan slechts dan worden voldaan aan het in punt 612, lid (4) van het G.V.I. gestelde „Naast elkaar strijdende en terreinwinnende km.groepen steunen elkaar in dien zin, dat, terwijl het automatische wapen van de eene 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 4