10. UIT DE PERS. A. HET OFFICIERSKORPS IN DUITSCHLAND EN IN DE V.S. Onder den titel The brainpower of Hitler's army schreef de Amerikaansche journalist Sondern, die als correspondent eenige jaren in Duitschland verbleef, in het Juli-nummer van de Readers Digest onderstaand interessant artikel. 942 Militaire deskundigen hebben een factor gevonden, dien alle overwinnin gen van de Nazi's gemeen hebben de volmaakte coördinatie van alle deelen van de oorlogsmachine. Te beginnen met den inval in Polen, in den slag om Frankrijk en de veldtochten in den Balkan, hebben de Duitsche lucht macht, infanterie, artillerie, genie, gemechaniseerde troepen, waar noodig ook de zeemacht, samengewerkt met de nauwkeurigheid van een uurwerk. De reden is, dat het Nazi-opperbevel gelijk met nieuw oorlogstuig ook een nieuw soort soldaat heeft ontwikkeld om dit materieel te gebruiken. In het begin van 1938 diende de Cgs., gnl. Halder, bij Hitier het niet minder dan revolutionnaire voorstel in, 30 van de beste legerofficieren voor twee jaar bij de marine te plaatsen om de zee-tactiek bij de bron te bestu- deeren. Hooge officieren van leger en vloot verzetten zich hevig, doch Hitier kwam onder den indruk van het denkbeeld. De officieren dienden op onder zeeërs, torpedojagers en slagschepen. Zij voerden het bevel over landings- divisiën mariniers, stelden konvooien samen, leerden wat de vloot kan doen en hoe zij dat doet. Deze 30 officieren, nu generaals in sleutelposities in het leger, waren tevo ren ingedeeld geweest bij de meeste takken van het veldleger en in 1935 gezamenlijk bij de luchtmacht geplaatst. Daar leerden zij alle toestellen vliegen, van Stuka's tot de zware Junkers transporttoestellen. Zij bestudeer den het werpen van bommen, beoefenden het landen van luchtinfanterie en de bevoorrading door de lucht van troepen op den grond, dit alles tot zij thuis waren in alle deelen van de luchtstrategie. Zij dragen nu den bijnaam „drie-dimensionalisten" omdat zij een algemeen begrip hebben van de ge- heele militaire en maritieme machine, hetgeen hun een bekwaamheid in bevelvoering verleent, welke door weinig officieren elders wordt geëvenaard. De resultaten van Haiders opleiding in samenwerking tusschen grond en luchtstrijdkrachten werden het eerst duidelijk in Polen. Wanneer infan terie of gemechaniseerde troepen voor een sterke Poolsche stelling het hoofd stootten, verschenen binnen enkele minuten de radiografisch opge roepen duikbommenwerpers om een weg te banen tusschen de kazematten, loopgraven en anti-tankkanonnen. In Noorwegen kwam daar nog de sa menwerking met de marine bij. In den Slag om Frankrijk werden de grootste wapenfeiten op het gebied van samenwerking verricht. Vechtwagens, duikbommenwerpers, genisten met te voren gereed gemaakte bruggen, infanterie, zeer mobiele zware ar tillerie en hun treinen verplaatsten zich met zulk een nauwkeurigheid her en der, dat gnl. Ironside opmerkte „Zij schijnen door een enkel stel hersenen te worden geleid. Maar dat is onmogelijk". Het was niét onmogelijk. Bijna 100 stafofficieren regelden de ingewikkelde operaties, maar gnl. von Reichenau leidde ze zonder uitzondering. Gedu rende heel dien noodlottigen veldtocht was er tusschen de Geallieerde aan voerders doorloopend wrijving. De generaals Ironside en Weygand moesten

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 83