1071 kennen, zooals die sedert Keizer Meyi gevestigd zijn, en hen, die geporteerd zijn voor een terugkeer naar de periode vóór deze hernieuwing van Japan, en die het oude Shogoenisme weer wenschen te zien ingevoerd, waarhij de keizer een in de practijk weinig beteekenende figuur op den achtergrond is. Het staat vast, dat er in de binnenlandsche verhoudingen in Japan op het oogenblik buitengewoon belangrijke dingen gebeuren, welke op de kanse larijen te Washington, Londen, Moskou en ook door onze Regeering, met bezorgdheid worden gade geslagen. Evenzeer is het echter waarschijnlijk dat, hoe de zaken in Japan zelf ook loopen, de kans op een vrijwillig terugtreden van Japan tot een uiterste minimum is geslonken. De geboden gelegenheid is niet aanvaard en de tijd, die zulk een belangrijke factor is geworden, laat niet erg veel verder uitstel voor het bereiken van een beslissing meer toe. Nu de mogelijkheid van het verkrijgen daarvan langs den weg van overleg practisch niet meer schijnt te bestaan, hebben wij ernstig rekening te houden met de kans, dat zulk een beslissing zal worden geforceerd en dat Japan zal worden gedwongen, de kaarten op tafel te leggen. Want het wordt, naar onze meening meer en meer duidelijk, dat deze oorlog niet kan worden ge wonnen, indien de positie van bedreiging, die Japan heeft ingenomen, niet wordt geëlimineerd. Wij komen hiermede terug op het begin van deze beschouwing, namelijk het belang van het Midden-Oosten in het verloop van dezen oorlog en wij zouden met onze conclusies nog verder willen gaan dan een half jaar ge leden, namelijk, dat deze oorlog moet worden gewonnen doordat Hitler van het Oosten uit verslagen wordt. Dit zal echter eerst kunnen geschieden wanneer de zeer sterke krachten, die op het oogenblik worden vast gehouden door de actielooze bedreiging van Japan, waardoor Tokyo zeer sterk het spel van Hitier speelt, worden vrij gemaakt. Men heeft een laatste poging gedaan, dit te bereiken zonder Japan in den oorlog te betrekken het laat zich thans aanzien, dat nu Nippon den weg van den vrede heeft afgeslagen de uiterste consequentie zal worden aanvaard en dat het tot den oorlog zal worden gedwongen. Hoe en op welke manier dit zal gebeuren, kan niet worden voorspeld. Het is mogelijk, dat men een nieuwe daad van agressie van Japan van hoe schijnbaar kleine beteekenis ook, zal afwachten evenzeer bestaat de kans, dat men, zoo dit te lang zou uitblijven, niet zal schromen om op grond b.v. van de buiten gewoon groote versterkingen, welke het naar Indo-China overbrengt, aan leiding zal vinden voor een offensief tegen Japan. Want in bepaalde ge vallen wordt het defensief het beste gebaat door een offensief, in het bij zonder wanneer men de zekerheid heeft, dat men door te wachten in een steeds ongunstiger positie komt, terwijl uiteindelijk de strijd toch niet te vermijden valt. Wij hebben hierboven geschreven over het bestaande ABCD-front, hetwelk, zooals Minister Duff Cooper het uitdrukte, dan geen wishjull thinking moge zijn, dan toch in ieder geval nog slechts een theoretische beteekenis heeft. Ongetwijfeld is de economische druk, welken op het oogenblik de ABCD- landen (America, Britain, China, Dutch East Indies) op Japan uitoefenen, zeer belangrijkde omzetting van dit front in een militair bondgenoot schap zou het tegenover een zeer krachtige eenheid stellen. Doch de volstrekte omsingeling van dat rijk, waarop de politiek van President Roosevelt zich klaarblijkelijk richt, als het weigert naar rede te luisteren, is met dit ABCD- front nog niet voltooid. Daarvoor is het noodzakelijk, dat het, zooals de Japansche bladen het de laatste dagen zelf uitdrukken, een ABCDS-front wordt, hetgeen beteekent, dat ook de Sovjet zijn actie hieraan gelijk richt. Het is in dit verband, dat de conferentie der drie Mogendheden, welke te Moskou is gehouden, van buitengewoon groot belang moet worden geacht. Op de eerste plaats heeft zij natuurlijk verband gehouden met het probleem van de bevoorrading van Rusland. Het land beschikt blijkbaar nog over voldoende reserves aan mankracht, maar het moderne legermaterieel als tanks en vliegmachines, behoeft dringend en snel aanvulling.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 103