1072 Hoewel het communiqué hiervan geen melding maakt, is het duidelijk, dat ten opzichte van dit bevoorradingsprobleem, de vraagstukken het Verre Oosten betreffende niet buiten beschouwing hebben kunnen blijven. Want wat via de Noordelijke kust van Rusland kan worden aangevoerd is slechts van incidenteel belang en straks bij het doorkomen van den winter wordt deze aanvoer geheel stop gezet. De voor Rusland bestemde voorraden moeten dus den Pacific oversteken en het ligt voor de hand, dat de heeren te Moskou erover zullen hebben gesproken, welke houding moet worden aangenomen, indien Japan op instigatie van Berlijn tracht den veiligen overtocht van oorlogsmateriaal moeilijkheden in den weg te leggen. Dit zou niet alleen kunnen gebeuren ten opzichte van voorraden, die op weg zijn naar Wladiwostock, waarvan naar men weet, enkele schepen met vliegbenzine veilig zijn gepasseerd, maar wat van nog grooter belang is, ook ten aanzien van de talrijke transporten Amerikaansch materieel, welke met Amerikaansche en Geallieerde schepen worden vervoerd naar Karachi en naar de belangrijkste punten aan de Golf van Perzië. Besluit Japan, dezen stroom van materieel, welke na de Moskou-conferentie nog in omvang zal toenemen, op te houden, waartoe de mogelijkheid bestaat, dan moet de ge zamenlijke houding tegenover zulk een optreden ter Moskou-conferentie eveneens bepaald zijn Inmiddels moet de zekerheid van het snel ontvangen van nieuw materieel den Russen nieuwen moed geven om hun hardnekkigen tegenstand voort te zetten. Na niet te schatten verliezen te hebben geleden, waarbij ook de Russen zwaar te lijden hadden, zijn de Duitschers erin geslaagd, Kiev te bezetten en verder naar het zuid-oosten diep in de Oekraïne door te dringen in de riohting van Kharkov, waardoor zij de beschikking zouden kunnen krijgen over het Donetzbekken en tevens een basis zouden kunnen vormen voor een verderen stoot in de richting van den Kaukasus en zoo verder naar het oosten. Uit het feit, dat generaal Wavell te Londen besprekingen heeft gevoerd, blijkt wel, dat de Engelsehen bij een eventueelen aanval op den Kaukasus en zijn oliebronnen niet werkloos zullen toezien. Daar zullen misschien de eerste voorpostengevechten worden geleverd van den gigantischen slag om de overwinning, dien wij in het oosten voorzien. De Duitsche verwachting, dat na de verovering van Kiev de beroemde nijptangbeweging zou kunnen worden uitgevoerd en dat het centrale front der Russen zou kunnen worden omvat, is gelukkig niet in vervulling gegaan. De maarschalken Budjenny en Timoshenko zijn erin geslaagd, de vleugels van hun legers met elkaar in contact te doen blijven en de Duitschers heb ben de kans voor hun befaamde doorbraak ook dit keer niet gekregen. Wederom staan zij tegen een muur en opnieuw moet een aan manschappen en materieel uiterst kostbaar offensief worden ingezet. Ook in het noorden, waar met groote verwoedheid om Leningrad wordt gestreden, is maarschalk Woroshiloff er blijkbaar in geslaagd, ook zijn zuidelijken vleugel in ver binding te houden met den noodelijken van Timoshenko. Zoo zien wij na honderd dagen oorlog een wel teruggedrongen, maar toch ongebroken Russisch front over vele duizenden mijlen. En steeds meer soldaten heeft Hitier noodig en steeds minder Duitschers durft hij gebruiken, om de reactie, welke de enorme verliezen in Duitschland zelf beginnen te wekken. Nieuw kanonnenvleesch wordt door hem gezocht en opgejaagd. Roemenen, Hongaren, Italianen, Tsjechen worden in den strijd geworpen en thans schijnen ook de Bulgaren eraan te moeten gelooven. Het is nog niet bekend of Koning Boris erin zal slagen, een uitweg te vinden om zijn volk ervoor te bewaren, als schapen ter slachtbank te worden geleid, maar ge makkelijk zal het hem niet vallen. Waarnemer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 104