over het algemeen langen tocht naar de evacuatiehospitalen meer beschutting tegen weersinvloeden te bieden dan gewone vracht auto's 1). De verpleging en geneeskundige behandeling is bij evacuatie met motorvoertuigen en het daaraan verbonden grootere gevaar van uit elkaar geraken der colonnes uiteraard veel bezwaarlijker dan bij afvoer per trein. De oplossing, welke te dezen aanzien door het Nederlandsch-Indische Roode Kruis wordt aangegeven, is zeker practisch en ondervangt een groot deel der zich daarbij voordoende moeilijkheden ongetwijfeld op geslaagde wijze. Daar naast laat zij echter ook kansen op onaangename verrassingen open, hetgeen binnen het kader der personeele en materieele mo gelijkheden nu eenmaal niet anders kan. Zekere risico's moet men aanvaarden en hetgeen door het Roode Kruis hier te lande op het gebied van den gewondenafvoer in het achterland gedu rende de afgeloopen jaren is tot stand gebracht, kan niet anders dan tot groote voldoening strekken. Dat niet de militair geneeskundige dienst, doch het Roode Kruis hier in zekeren zin en binnen het raam van het organieke geheel voorbereidend en regelend is opgetreden, heeft op zich zelf niets vreemds. De taak van vervoer en verpleging van gewonde en zieke militairen buiten het operatiegebied, dus van het evacuatie station af, zal van den aanvang af immers vrijwel geheel komen te berusten bij het Roode Kruis, daar voor deze werkzaamheden in het gebied van den aan- en afvoerdienst en het achterland door den militair geneeskundigen dienst zelf nog slechts een kleine kern van beroepspersoneel en materieel kan worden afgezonderd. In geen enkel land ter wereld, uitgezonderd wellicht in het tegen woordige Duitschland, welks geheele maatschappelijke bestel al sinds jaren op oorlogvoering en niets anders dan oorlogvoering schijnt te zijn ingesteld, is de M.G.D. in staat, de uiterst omvang rijke taak der medische verzorging van een strijdend leger alleen en zonder hulp van buiten naar behooren te verrichten. Deze taak zou in het operatiegebied, in het gebied van den aan- en afvoer 988 1) Nagegaan zal dienen te worden, welke autobussen zich het meest leenen voor de secundaire evacuatie. Zij zullen in ieder geval voldoende ruimte moeten bieden voor het opstellen van de „draagbaarstellen voor spoorweg vervoer". De bekende Dieselbussen, hoewel ruim genoeg, zijn minder geschikt, omdat de veering uitermate stroef is en de uitlaatgassen den patiënten veel hinder zouden veroorzaken. Het laatste kan echter worden ondervangen door op den uitlaat een verlengstuk te monteeren en de gassen op dakhoogte af te leiden. Bussen met benzinemotoren zijn deels te klein, deels zoo gecon strueerd dat verwijdering van den achterwand moeilijkheden oplevert. Onderwerpelijke aangelegenheid zal, alvorens definitieve plannen kunnen worden gemaakt, aan een nader deskundig onderzoek dienen te worden onderworpen. Voor de primaire evacuatie van Hp.V.Pn (wagenplaatsen) naar de Hd.V.P. en verder naar het Vd.H. moeten echter beslist 2-tons vrachtauto's beschikbaar blijven, daar deze dadelijk moeten kunnen worden ingezet en geen tijd mag verloren gaan met verbouwing a.a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 18