cedenten vanwege den P.I.D., door de residenten op grond van de Burgerdienstplichtordonnantie aangewezen, zoodat zij desnoods wettelijk kunnen worden verplicht tot datgene, waartoe zij zich vrijwillig hebben verbonden. De taak en de verrichtingen van het Roode Kruis-personeel zijn tweeërlei le. een transporttaak voor de mannen 2e. een verpleegtaak voor de vrouwen. De mannen zijn daartoe georganiseerd in transportsecties, onderverdeeld in groepen en ploegen, met sectie-, groeps- en ploegcommandanten. De vrouwen zijn ondergebracht in een verpleegorganisatie, waarin helpsters 3e, 2e en le klasse worden onderscheiden. Zoowel de mannen als de vrouwen kunnen tweeër lei verbintenis sluiten, nl. een mobiele en een plaatselijke. Wie zich mobiel verbindt, verricht zijn dienst buiten zijn woon plaats, wordt dus daarheen gedirigeerd, waar dit noodig wordt geacht. Mobiele secties werken in het veldhospitaal, op de eva cuatiestations, in hospitaaltreinen, bij ambulance-auto-konvooien enz. Vrouwen, die een mobiele verbintenis hebben gesloten, kun nen te werk worden gesteld in de evacuatie-, concentratie- c.q. noodhospitalen. Plaatselijke transportsecties zijn voor militaire doeleinden be schikbaar in de eigen woonplaats en naaste omgeving. Plaatselijke helpsters blijven eveneens in eigen woonplaats beschikbaar voor het geval, dat het militair gezag plaatselijk behoefte heeft aan verpleegkrachten. In de Buitengewesten kent men verder nog de zoogenaamde territoriale colonnes. Deze zijn mobiel binnen de grenzen der be trokken territoria, maar kunnen niet bijv. van Atjeh naar Java of de Molukken worden gedirigeerd. Dit is in grove trekken de opzet der Roode Kruis-organisatie hier te lande en wij meenen met dit korte overzicht te moeten volstaan, omdat het bestek van deze beschouwing niet toelaat, ten aanzien van onderwerpelijke materie meer in bijzonderheden te treden. In het voorgaande hebben wij bereids terloops de taak der territoriale artsen aangeroerd. Deze taak heeft echter een dermate veelomvattend karakter en zoo talrijke aanrakingspunten met diverse andere organieke instellingen in het achterland, dat het ongetwijfeld nuttig zal zijn, daarop eens wat nader in te gaan en haar voor zoover zulks althans op papier mogelijk is in het licht der verschillende omstandigheden, welke de moderne oorlog voering scheppen kan, wat meer gedetailleerd in beschouwing te nemen. In het algemeen gesproken, zijn de territoriale artsen in den ruimsten zin van het woord aansprakelijk voor een goede uit oefening van den geneeskundigen dienst in de hun toegewezen 990

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 20