995 gedwongen, een richting moet inslaan, waar alle bakens ontbreken. Het zal echter niet vaak voorkomen, dat de territoriale artsen c.q. lagere Roode Kruis-instanties voor de noodzaak komen te staan, op dit gebied zelfstandig beslissingen te nemen, daar onder- werpelijke materie, voor zoover zij principieele vraagpunten betreft, uiteraard te voren door hoogere of de hoogste leidende gezagsorganen (Inspecteur M.G.D., Hoofdcommissaris van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis namens het Centraal Comité, en in gevallen van grooter belang de Legercommandant of de Regeering) tot in bijzonderheden moet zijn geregeld. Vóór alles is het daarbij noodig, ten aanzien van de interpretatie der Con ventie van Genève een zoo orthodox mogelijk standpunt in te nemen. In de oogen van den vijand immers zal, indien hem blijkt of door spionnage bewezen wordt, dat personen rondloopen met een armband, waarop het Roode Kruis-embleem, terwijl deze personen niet voldoen aan de eischen der conventie, het misbruik van het embleem vaststaan. Daardoor zou het Nederlandsch- Indische Roode Kruis iedere verdere aanspraak op eerbiediging en bescherming kunnen verliezen, althans de tegenpartij zich ont slagen kunnen achten van de verplichtingen, welke haar door de conventie zijn opgelegd, zich beroepend op schending van artikel 24 en van kracht wording van artikel 7 van het verdrag Hoe belangwekkend en nuttig het ook moge lijken, over dit onderwerp wat meer uit te weiden, meenen wij nochtans met de voorgaande korte belichting der voornaamste problemen betref fende den internationalen status van het Roode Kruis te moe ten volstaan, omdat over den gewondenafvoer en de verpleging in de evacuatie- en concentratie-hospitalen nog het een en ander te zeggen valt. Twee wijzen van transport, namelijk die per trein en per motorvoertuig hebben wij hiervoren reeds bespro ken. Van veel minder practisch belang doch om volledig te zijn kan dit niet geheel worden verzwegen is het gewonden- De bewuste artikelen in de origineele redactie luiden Art. 7„La protection due aux formations et établissements sanitaires „cessera si l'on en use pour commettre des actes nuissibles a „l'ennemi". Art. 24 „L'emblème de la Croix Rouge sur Fond Blanc et les mots „croix „rouge" ou „croix de Genève" ne pourront être employés, soit en temps de paix soit en temps de guerre, que pour protéger ou „désigner les formations et les établissements sanitaires, le personnel „et le matériel protégés par la Convention. „D'autre part les sociétés de secours volontaires visées a l'article „10 pourront faire usage, conformément a la législation nationale, ï',de l'emblème distinctif pour leur activité humanitaire en temps „de paix. „A titre exceptionnel et avec l'autorisation expresse des societes „nationales de la Croix Rouge il pourrait être fait usage de l'em- „blème de la Convention en temps de paix, pour marquer l'em- „placement de postes de secours exclusivement réservés a donner „des soins gratuits a des blessés et a des malades".

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 25