wapenrusting der medische oorlogsvoorziening van deze gebieds- deelen zijn de laatste jaren genoegzaam versterkt, om met ver trouwen de toekomst tegemoet te kunnen zien. Rest nog een enkele opmerking over de evacuatie- en concen tratie-hospitalen. Zij vormen als het ware de twee groote eind- schakels van de keten, die bij de gewondennesten en hulpverband- plaatsen een aanvang neemt om via hoofdverbandplaats en veld hospitaal, c.q. onder inschakeling van noodhospitalen, zich in het achterland voort te zetten. Daar, behoudens voor de leidende functies, van de artsen en het verplegend personeel, te werk gesteld aan de evacuatiehospi talen, slechts zuiver medisch kunnen en verplegingsroutine wor den gevergd en daarvoor geen extra militaire opleiding vereischt is, zal vooral in deze richting door het Roode Kruis nuttig werk kunnen worden gedaan, door zich reeds in vredestijd zooveel mo gelijk de medewerking te verzekeren van het voor genoemde ziekeninrichtingen benoodigde aantal artsen en verpleegsters, die in principe bereid zijn tot vrijwillige hulpverleening, zoodat er zoo weinig mogelijk vacatures overblijven, die door den militair geneeskundigen dienst zelf moeten worden vervuld. Evenals bij de evacuatie-hospitalen, dient ook bij de concentra tie-hospitalen het ingedeelde beroepspersoneel beschouwd te wor den als een kern, waar omheen noodzakelijke aanvullingen heb ben te geschieden uit het niet militaire beroepspersoneel van den M.G.D., het Roode Kruis en bij mobilisatie aan te werven burger verpleegkrachten. Daar, zooals vanzelf spreekt, de patiëntentoe- vloed naar de concentratie-hospitalen pas eenigen tijd na het uit breken der vijandelijkheden begint en daarna geleidelijk zal stij gen, behoeven deze inrichtingen niet van meet af aan met het volledige daarvoor noodig geraamde personeel uitgerust te zijn. Gelet op den toestand der patiënten (reconvalescenten), die er worden verpleegd, kan voorts worden volstaan met indeeling van relatief weinig verplegend personeel, terwijl daartegenover het politietoezicht des te scherper moet zijn. Om overvulling der evacuatie- en concentratie-hospitalen tegen te gaan, zal het aanbeveling verdienen, maatregelen te treffen om patiënten, die een langen reconvalescentietij d noodig hebben, alvorens zij voor een geneeskundige commissie kunnen verschij nen, buiten deze ziekeninrichtingen in zoogenaamde reconvales centie-oorden onder te brengen. Zeer geschikt daarvoor zijn onder nemingen, landhuizen en berghotels. In Engeland wordt dit sys teem ter ontlasting van de ziekenhuizen reeds op groote schaal toegepast, terwijl het voorts bekend is, dat gedurende den wereld oorlog 19141918 ook in Duitschland vele van dergelijke herstel lingsoorden (o.a. in het Sauerland en de Eifel) in gebruik zijn ge weest. Een op zichzelf staand vraagstuk vormt de nazorg der oorlogs verminkten. Zij zullen onder deskundig toezicht aan hun protheses 997

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 27