transport door de lucht. Het vliegtuig heeft in de laatste jaren bij herhaling bewezen, zich uitnemend voor dit doel te leenen. Zoo hebben o.a. de Franschen in Albanië in 1915 het luchtver voer van gewonden met groot succes toegepast. In den wereld oorlog is er overigens weinig gebruik van gemaakt, omdat er te veel gewonden en te weinig vliegtuigen en vliegvelden waren. De grootste successen met vliegtuigtransport van gewonden zijn tot nu toe geboekt in de uitgestrekte en ongebaande gebieden der koloniën. In Marokko was het Maarschalk Lyauty, die deze wijze van gewonden-evacuatie met alle beschikbare middelen heeft bevorderd en gesteund. Gedurende de jaren 1924 en 1925 werden voornamelijk op zijn initiatief in Fransch-Marokko meer dan 4000 gewonden per luchtambulance geëvacueerd en volgens de ter beschikking staande statistische gegevens waren de resul taten daarvan verbluffend gunstig. Desondanks is het echter ner gens, noch in Europa, noch in Azië of Afrika gekomen tot een grootscheeps opgezette organisatie van den gewondenafvoer door de lucht. Het bleef bij incidenteele ondernemingen, welke hoe wel zeer geslaagd, toch steeds op beperkte schaal werden uitge voerd. Behalve op zee, is ook in den huldigen oorlog nog weinig of geen gebruik gemaakt van vliegtuigen voor zieken- en gewon dentransport. Waarschijnlijk moet de oorzaak hiervan worden gezocht in gebrek aan de noodige materieele en personeele mid delen. Verbouwing van verkeerstoestellen voor dit doel schijnt niet zoo eenvoudig, terwijl in den oorlog deze vliegtuigen als regel ook voor andere doeleinden hard noodig zijn. Voorts is ge brek aan geoefende vliegers een factor, waarmee rekening dient te worden gehouden. Zooals de toestand thans is, zal luchtvervoer van gewonden hier te lande evenals elders, dan ook niet meer dan incidenteele beteekenis krijgen en zoo het al plaats heeft, in ieder geval beperkt blijven tot overbrenging van enkele patiënten, bijv. uit de Buitengewesten naar Java. Daar een vijandelijke actie tegen dit eilandenrijk sterk den in vloed van den zeeoorlog zal ondergaan en de omringende wate ren het tooneel zullen zijn van uitgebreide vloot- en luchtope- ratiën, lijkt ook vervoer van gewonden per schip op eenigszins grootere schaal niet goed mogelijk. Uiteraard heeft de zeemacht voor de evacuatie van haar eigen gewonden naar den wal de noo dige maatregelen moeten treffen, doch van interinsulair vervoer van gewonden, afkomstig van de landmacht, zal in de practijk weinig of niets kunnen komen. Vandaar dat de M.G.D. in het verleden uitgebreide maatregelen heeft moeten treffen om de strategisch gewichtige punten in de Buitengewesten, zoowel wat personeel als materieel betreft, in medisch opzicht geheel self supporting en onafhankelijk van Java te maken. Dit streven is thans, mede dank zij den grooten en niet genoeg te waardeeren steun van de zijde van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis, met bevredigende resultaten bekroond. De zwakke plekken in de 996

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 28