(6 cien. a 120 man), 2 houwitsers en 2 mortieren van 11,5 cm. Ook de marine had haar deel 4 oorlogsschepen, 1 ziekenschip en 5 kruisbooten met zeilvermogen, terwijl uit de bemanning een landingsdivisie kon worden gevormd. Eenige Balineesche hoofden leverden voorts hulptroepen. Het gros van de troepen landde op 18 September te Temoe- koes, waar bivak werd betrokken en vanwaar naar Bandjar zou worden opgerukt. Den 20sten werd daartoe overgegaan. Het was tijdens deze actie, dat 1ste luitenant Stegman en 13 anderen sneuvelden. Genoemd officier, met een sectie ter be veiliging van onzen rechtervleugel over een ravijn gezonden, wist een drom vijanden terug te dringen, die zich in de hooge padi van de sawahs had verscholen. De colonne-commandant achtte het echter wenschelijk, dat terrein met kartetsvuur volledig te zuiveren. Stegman en zijn sectie kregen daarom opdracht, het te verlaten. Dezen last opvolgend, werden zij door den vijand achtervolgd, die hen in het begroeide ravijn aanviel. Hoewel on middellijk twee compagnieën ter hulp snelden, konden zij niet verhinderen, dat de sectie Stegman uit elkaar werd geslagen en de commandant met den Eur. sergeant Reijer en 12 Eur. fuseliers sneuvelden. Andere oorzaken leidden mj. van Heemskerck er toe, den aan val niet door te zetten. Het duurde om verschillende redenen tot 2 October dat de tocht werd herhaald, doch ook nu werd het doel niet bereikt, evenmin op 12 October, toen ook de landingsdivisie aan de actie deelnam. Bij al deze verdere pogingen kregen wij slechts gewonden. Kort daarop kwamen versterkingen aanhet 11de Bataljon Infanterie met eveneens 2 houwitsers en 2 mortieren van 11.5 cm. Ook de marine-landingsdivisie ging andermaal aan wal (Luit.t.z. Ie kl. Schuurman). Kolonel de Brabant nam het com mando over de troepen over. Den 24sten October gingen zij op marsch. Men volgde dit maal een anderen weg èn een andere tactiek, hetgeen tot resul taat had dat, ondanks den aanvankelijk hevigen tegenstand van den vijand, Dentjarek werd vermeesterd, daarna Bandjar diatas en tenslotte Bandjar dibawah, het gevechtsdoel. Het was tijdens deze actie dat luitenant de Nijs met 7 Javaansche soldaten sneu velde. De gevallenen zijn eerst begraven te Karangoepit, o. van Te- moekoes. Later is hun stoffelijk overschot overgebracht naar de plaats van het monument. 972

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 2