kruis, soms kortweg Fransch kruis genoemd (fig. 6a)In hoeverre dit het voorbeeld van de eveneens in dezen vorm ingedeelde Zwitsersche vaandels was, is nog niet voldoende opgelost. Bij Zwitsersche vaandels is buitendien een bijzondere voorkeur voor den gevlamden grond vast te stellen. In Pruisen onderscheidden zich de afzonderlijke regimenten sedert 1713 daardoor, dat bij het gebruik van dezelfde (gelijke) emblemen de grondstof van verschillende kleur door hoekwiggen, vlammenwiggen of vlammenkruisen was verdeeld. (Deze vlam- menwiggen vindt men terug op tal van vlaggen, in de Nederlanden gebruikt. Ook te Batavia zijn zij voorgeschreven geweestzie Nederlandsch-Indisch Plakaatboek, 6 Juni 1724, onder handwapen en monogrammen. Het vaandel van het bataljon Kröcher b.v. had roode hoekwiggen en een zwart vlammenkruis)De spreukband van den adelaar was altijd in de kleur van de grondstof. Dit mo del vormde den grondslag voor het vaandel van het regiment van den kroonprins en lateren koning Frederik Wilhelm I. Dit vaandel had de blauwe, met gouden vlammetjes bezaaide grondkleur, welke voor Brandenburgsche vaandels kenmerkend was. Vier van deze vlammetjes zijn, over het kruis geplaatst, in de Pruisische vaandels behouden gebleven en in verschillenden vorm door de nabootsers van Pruisen overgenomen. Het duidelijkst is dit in het Brunswijksche voorbeeld, dat geheel het model van Frederik de Groote overneemt; voorts bij het Anhaltsche vaandel en talrijke in de 19de eeuw bij de Bondsstaten ingevoerde modellen. Ook in Hannover kwam, na de afscheiding van Engeland (1837), de vriendelijke gezindheid van Ernst August tegenover Pruisen in het vaandelmodel tot uitdrukking. Het Pruisische model heeft over de linievaandels van Wilhelm II tot op de nieuwe vaandels van het Duitsche luchtwapen gewerkt. Baden heeft voor ongeveer 130 jaar het Pruisische model niet direct maar langs den omweg over de Hessische nabootsing gebruikt. Zeer opvallend is de bedoelde nabootsing van de Engelsche vaandels door Hertog Karei II van Brunswijk. Voor de Spaansche vaandels bleef eeuwen lang het Bourgon dische takkenkruis gebruikelijk (zie fig. 6b), dat in onze dagen de vliegtuigen van het nationale Spanje kenmerkt. WAPENSOORTEN. De ontwikkeling van de oorlogstechniek liet ook vroeger van tijd tot tijd nieuwe wapensoorten ontstaan, welker afbeelding dan door hen, die er mede waren uitgerust, dikwijls als een kenteeken van hun afzonderlijken aard op hun vaandels werden aangebracht. Zoo voerden in het Bourgondische leger de boogschutters pijlen, de boogschuttersafdeelingen vaak handbogen en na de opkomst van de vuurwapenen zelfs lichte buksen in hun vaandel. Nadat het vuurwapen algemeener was geworden en het geweer bijgevolg niet meer als afzonderlijk kenteeken kon dienen, kwamen de 1001

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 31