Naast de oude benaming der regimenten naar hun overste, ont wikkelde zich een in groote gevestigde staten op de vaandels herkenbare districts-indeehng. In Zweden, waar de regimenten zeer vroeg genoemd zijn naar landstreken, is het provinciaal wapenbeeld ook het vaandelbeeld van het overeenkomstige regiment. Het staat bij de compagnies vaandels in het midden en op de lijfvaandels in den bovenhoek naast het koninklijke wapen. Zweden had voor alle lijfvaandels het gelijke type met het koninklijke wapen en is hierin aan Rusland gelijk. De Spaansche lijfvaandels van de 18de eeuw droegen eveneens het staatswapen als hoofdafbeelding, maar in alle 4 hoeken het desbetreffende provinciewapen, hetwelk op de compagniesvaan dels aan de einden van het algemeen Spaansche takkenkruis stond. Opmerkelijk is, dat na het provinciewapen kleine Spaansche vaan dels verschenen, en wel op de compagniesvaandels telkens vier vaandels met takkenkruisen, op de lijfvaandels telkens twee met takkenkruisen en twee helderwitte, a.h.w. dus kleine lijf- en com pagniesvaandels. Fig. 10 toont ons een compagniesvaandel van het Nederlandsche gewest Braband in den Spaanschen tijd. In het huidige Finland staan de districtswapens binnen een krans van takken, die voor iedere landstreek bijzonder uitgekozen zijn het met vlammen versierde doek toont de provinciale kleuren. De leeuw van het Staatswapen verschijnt slechts in de vaandel- spits (zie fig. 8b). Het keizerlijke Rusland van de 18de eeuw verdeelde zijn groot leger in divisies. De tot een divisie behoorende regimenten hadden 1008 Vaandel van de Statentroepen. Het vaandel is van Peeter Fobs, verdeeld in 9 vierkanten, 3 in de hoogte, 3 in de breedte. De buitenste zijn gestreept. Het resteerende staande kruis is geblokt van oranje, wit, blauw, met dien verstande dat binnen het mid delste vierkant in een ovaal een gele leeuw met zilveren zwaard op een zwart veld geschilderd is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 38