NAAR NATIONALE VLAGGEN GEVORMDE VAANDELS. In de laatste jaren van zijn keizerschap veranderde Napoleon I de verdeeling van de nationale kleuren op de Fransche leger- vaandels hij rangschikte ze in gelijken vorm, streepsgewijs, zooals ze in de nationale vlag voorkwamen. Terwijl de vorige Fransche wijziging, de legervaandels in de een of andere verdeeling de nationale kleuren te doen bevatten, spoedig nabootsers had ge vonden, o.a. in Pruisen en Beieren, bleef de invoering van overeen komst tusschen legervaandels en nationale vlaggen lang tot Frankrijk beperkt. Eerst omstreeks het midden van de 19de eeuw volgde Italië, dat na zijn eenwording voor zijn leger niet de tradities van het Sar- dinische leger volgde, doch de kleuren koos, waaronder de een heidsbeweging had overwonnen. Zoo groot mogelijke overeenstem ming tusschen het veldteeken van het leger te land en de vlag van de marine was in den jongen staat wenschelijk. De verschillen bestaan daarom slechts uit technische onderlinge afwijkingen t.a.v. formaat en opmaak. Een zeer wezenlijk, maar niet in het oog vallend verschil ligt daarin, dat bij de oorlogsvlag het vlaggen doek, bij de legervlag (naar voorbeeld van de antieke vaandels) de staak en spits als het wezenlijke bestanddeel werden beschouwd, zoodat de opschriften hier op de hals van de spits werden aange bracht. De op de linten en den rand van het wapen voorkomende blauwe kleur is die van het regeerende koningshuis Savoye. De vaandels van de nieuw ontstane staten hebben voor alles de nationale vlaggen ten grondslag. Servië en dientengevolge Joegoslavië versierde ze met het wapen op de eene en den heiligen Andreas op de andere zijdeover deze beide emblemen heen bevindt zich de zinspreuk „Met Geloof en God voor Koning en Vaderland", terwijl het vaandellint het naamcijfer draagt van den vorst, die het vaandel schonk. Roemenië voegde landswapen en koningsmonogram, Griekenland een afbeelding van den heiligen George aan de nationale vlag toe. Bij de Zwitsersche legervaandels komt de naam van het kanton en een vaandellint in de kantonskleuren bij het bondskruis (fig. 8c) Het Albaneesche infanterie-vaandel gelijkt op een oude heral dische banier. Het is echter, evenals de koninklijke standaards van dat land, een versierde vorm van de nationale vlag. In Nederland was de Koninklijke Standaard gelijk aan de natio nale vlag, met dien verstande, dat in de witte baan het Koninklijke Wapen was aangebracht. Bij Koninklijk Besluit van 27 Augustus 1908 (Stbld. No. 291) heeft H. M. de Koningin een nieuwen standaard vastgesteld. (Wordt vervolgd.) 1010

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 40