gelijke vaandelkleuren en het wapen van hun naamgevende stad in het midden, hetzij op de borst van den dubbelen adelaar (bij het lijfvaandel), hetzij direct in het vaandeldoek (de compagnies vaandels). Het keizerlijke naamcijfer staat in de voor lijf- en com pagniesvaandels gelijkgekleurde hoeken. Het Koninkrijk Hannover noemde zijn regimenten oorspronke lijk naar provincies, wier wapens zich telkens in twee hoeken bevonden. Na de hervorming van 1833 kwamen de oude en nieuwe districten niet meer overeendaarom verschenen twee verschil lende wapens van lichtings-districten. Zeer eenvoudig maakte het zich de Nassausche landweer, die op de eene zijde het landswapen met het opschrift „Hertogdom Nassau", op de andere zijde den naam van het bataljon voerde. VAANDELS IN DE UNIFORM- EN NATIONALE KLEUREN. Verband tusschen de kleur van de uniformopslagen en de grond- kleur van het vaandeldoek bestond b.v. in Saksen, Hannover en Engeland, evenals in Hessen-Kassei gedurende de 18de eeuw in Engeland kent men het heden nog. Frankrijk voerde het in tegen het einde van het koningschap, toen het in 1791 na de afschaffing van de provinciale en adellijke regimentsnamen telkens 12 regimenten in de volgorde van de nieuw geschapen nummers in groepen samenvatte iedere groep had voor de uniformopslagen en voor de grondstof van het vaandel van de 2 bataljons (gewone vaandels) dezelfde kleur. De constitutioneele beperking van het koningschap komt tot uitdrukking in de beschrijving en in de nieuw aangenomen nationale kleuren (blauw-wit-rood)die voor eerst slechts optreden in de witte vaandels van alle eerste bataljons (in zeker opzicht een lijfvaandel) zoowel als in de vaandellinten (cravattes) van alle vaandels. Na den val van het koningschap in 1792 werden de lelies door blauw-wit-roode vierhoeken over dekt. Na de stichting van de Fransche republiek en het ontstaan van de volkslegers werden naar het voorbeeld van Frankrijk de legervaandels van bijna alle naties in de nationale kleuren uit gevoerd. In Frankrijk verdween allereerst het koninklijke kruis. In de plaats daarvan traden de emblemen van de republiek. Voor iedere half-brigade van drie bataljons het regiment telde tot dusver twee bataljons werd een op een mozaïk gelijkend model in de nationale kleuren ontworpen. Bij de Zwitsersche troepen in het Fransche leger, de Zwitsersche half-brigades, waren soms alle drie bataljonsvaandels gelijk, maar half-brigade-gewijze verschillend. In het midden van het vaandel stond een der destijds zoo geliefde allegorische staatsemblemen. Napoleon I week het eerst van het systeem van de verschillende modellen vaandels af, en schiep in 1804 het nationaal gekleurde eenheidsmodel. 1009

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 41