isolement handhaaft. Dit heeft in den jong'sten tijd, nu het fas cistische Spanje zich meer aan de Spanjaarden in het buitenland gelegen laat liggen, een zekere beteekenis gekregen. De Chineezen spelen hier gedeeltelijk dezelfde rol als in Ne- derlandsch-Indië daarnaast hebben zich echter vele Japanners genesteld. Davao is practisch een Japansche kolonie met ongeveer 30.000 zielen. Daar een buitenlander zich door adoptie in een Philippijnsche familie heel eenvoudig kan laten naturaliseeren, is het niet zoo heel moeilijk, zich aan de pas ingevoerde algemeene registratie van vreemdelingen te onttrekken. Onder Amerikaan- schen druk is men de laatste maanden strenger op het doen en laten van de vele vreemdelingen gaan toezien, waardoor o.a. de Duitschers practisch verdwenen zijn. De sociale tegenstellingen zijn door het feit, dat het groot grondbezit nog algemeen is, zeer groot. De nationale partij, die sinds het aannemen van de Tydings-McDuffie wet door het Ame- rikaansche Congres (waarbij aan de Philippijnen onafhankelijkheid werd toegezegd in 1946, na een overgangsperiode van tien jaar) de macht in het nieuw gevormde gemeenebest in handen heeft, steunt voornamelijk op de groot-grondbezitters. Daar tegenover is zich thans een oppositie aan het ontwikkelen met sterk socia listische, zoo niet communistische, tendenzen. De geheele economie was tot 1936 volkomen ingesteld op de Amerikaansche markt. Het is dan ook minder de drang der Phi- lippino's naar onafhankelijkheid dan wel de invloed der Cubaan- sche suikerindustrie geweest, die het Amerikaansche Congres er toe heeft gebracht, voor de onafhankelijkheidswet te stemmen, welke immers het sluiten van de Amerikaansche grenzen voor de Philippijnsche producten beloofde. Eerst toen men in Manila de gevolgen aan den lijve ging voelen, bekoelde de wensch naar vrijheid aanmerkelijk, zoodat er op dit oogenblik al weer velen zijn, die het genomen besluit het liefst ongedaan zouden zien gemaakt. De uitbreiding van de suikerindustrie en die van andere vezel stoffen waaronder hennep, deed de teelt van voedingsproducten, in hoofdzaak rijst, verwaarloozen zoodat de Philippijnen op dit oogenblik niet eens in staat zijn, zich zelf te voeden doch op groote schaal rijst uit het buitenland moeten invoeren. Zij was tot voor kort hoofdzakelijk afkomstig uit Indo-China, maar moet thans voor het grootste deel uit Burma komen. De mijnbouw is van belang, vooral wat betreft kolen en ijzer, doch heeft niet het aanzien gegeven aan een eigen industrie van beteekenis daar men deze producten in hoofdzaak naar Japan exporteerde. Uit dit korte overzicht blijkt wel hoe het vraagstuk van de verdediging dezer eilanden tegen geweld van buiten zeer moei lijk is de sterke geografische verdeeling, de betrekkelijk geringe 1012

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 42