5. DE DEFENSIE VAN DE PHILIPPIJNEN door F. ALGEMEEN. De Philippijnen vormen evenals Nederlandsch-Indië een eilan denrijk, hetwelk een 3000 grootere en kleinere eilanden omvat doch een veel geringere oppervlakte beslaat dan onze archipel. Het geheele gebied vormt als het ware een brug tusschen Neder land in Azië en Formosa, waardoor zoowel de strategische als de politieke beteekenis volkomen is gekarakteriseerd. De twee grootste en belangrijkste eilanden zijn Luzon, waarop de hoofdstad Manila ligt, en Mindanao, vooral bekend door de sterke Japansche kolonie te Davao. Klimatologisch is het verschil met Neder landsch-Indië niet grootalleen heeft men in de kentering zeer veel last van de re gelmatig optredende typhonen, die van hier hun weg nemen in noordelijke richting naar de Japansche kusten. Van een militair standpunt bekeken heeft dit een zekere beteekenis, aangezien daardoor vooral in tijden als deze, nu de meteorologische stations onder militaire controle staan, waardoor de typhoon-waarschu- wingsdienst elk oogenblik kan worden uitgeschakeld, landings operaties met een groot aantal schepen van half Augustus tot eind September zeer riskante ondernemingen worden. Het eeuwenlange Spaansche bewind heeft, vooral door de vol komen gelijkstelling van de Indo-Europeanen alsmede door de vrij algemeene kerstening, diepe sporen achtergelaten. De autotochthone bevolking raakte meer op den achtergrond waardoor de toestanden zeer veel gelijkenis vertoonen met die in de vroe gere Spaansche koloniën in Zuid-Amerika. Zoo is de taal van het overheerschende element, de eigenlijke Philippino's, het Spaansch. In den laatsten tijd gaan echter stemmen op om een der Inheem- sche talen, het Tagalog, tot de nationale taal bij uitnemendheid te verklaren. Hoewel het Amerikaansche bewind niet veel ouder is dan veer tig jaar, zijn de Amerikanen er toch in geslaagd, hun stempel reeds op een groot deel van de bevolking te drukken waardoor zeer veel lieden het Engelsch machtig zijn. De veramerikanisee ring van de betere standen heeft dan ook vrij groote afmetingen aangenomen. Er is echter altijd nog een vrij talrijke groep, welke trotsch op haar Spaansche afstamming en relaties -een zeker 1011

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 43