zal geschieden in samenwerking met van Hongkong uit operee- rende Britsche eenheden op het water en in de lucht. Het is te begrijpen, dat men onder de huidige omstandigheden de vrijwel dagelijks aankomende versterkingen voor het leger en de luchtstrijdkrachten zooveel mogelijk geheim houdt, zoodat het geen zin heeft, er hier nader op in te gaan. We willen dan ook slechts in het kort vermelden hetgeen vóór de huidige crisis om trent de Amerikaansche strijdkrachten in het algemeen is gepu bliceerd. Het hoofdkwartier van de Amerikaansche strijdkrachten is ge vestigd te Manila in het fort Santiago. Daaronder ressorteeren de havenverdediging van Manila en Subis Baai met hoofdkwar tier te Corregidor. Voor de verdediging waren aangewezen 4 regimenten kustar- tillerie, gedeeltelijk te Corregidor, gedeeltelijk te Fort McKinley gestationneerd. Twee van deze regimenten bedienden het zware kustgeschut in vaste opstelling (30 en 35,6 cm). Het derde was uitgerust met mobiel geschut van 15,5 cm, het vierde met lucht doelgeschut. Aan infanterie waren aanwezig vier regimenten, waarvan er een een jaar geleden uit China naar de Philippijnen werd gedirigeerd. Voorts lagen in de Philippijnen nog een regiment cavalerie, twee regimenten veldartillerie en een regiment genietroepen. Daarbij kwamen dan de Philippine Scouts, de reeds genoemde Amerikaansche geëncadreerde inheemsche troepen, die niet tot de Philippijnsche strijdkrachten gerekend werden. De vloot bestond uit een aantal kruisers, waaronder het vlag- geschip van den commandant van het Amerikaansche eskader in de Oost-Aziatische wateren, een aantal jagers en eenige onderzee booten. Zoowel leger als vloot beschikten over eenige luchtstrijdkrach ten vooral die van het leger zijn den laatsten tijd zeer versterkt, terwijl een groot aantal vliegvelden zal worden aangelegd. LUCHTBESCHERMING. Hieraan was tot voor zeer kort practisch nog in het geheel niets gedaan. Enkele maanden geleden is men echter begonnen met het treffen van voorbereidingen. Zoo heeft de eerste verduiste ringsproef te Manila eerst zeer kort geleden plaats gehad. Men heeft besloten, geen schuilplaatsen te bouwen, doch de bevolking van Manila in geval van gevaar te evacueeren. Een op zeer kleine schaal genomen proef (met nog geen duizend perso nen) heeft blijkbaar voldaan. STAATSMOBILISATIE. Ook hiermede heeft men onlangs een bescheiden begin ge maakt door het oprichten van een organisatie, welke vooral de voedselvoorziening zal verzorgen. 1021

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 51