1036 niet meer dan 50 m voor de stukken C en D vielen, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Helaas werden drie van de vier stukken van deze batterij door den vijand buiten gevecht gesteld het vierde stuk zette het vuur alleen voort. Niettemin bleef de vijand opdringen. Steeds meer moesten de twee vuur monden in Hondeghem van front veranderen of worden verplaatst (C ten slotte naar C1). Ook raakten zij door hun munitie heen. Tenslotte grepen ook dechauffeurs in, terwijl een terugtrekkend troepje infanteristen zich bij de batterij voegde. Het gevaar voor omsingeling scheen met de minuut te stijgen tot 's vijands aanvalskracht plotseling verflauwde. Daarvan werd gebruik gemaakt om snel terug te trekken. Te 16.15 werd daartoe opdracht gegeven. Het eerst gingen de twee stukken met de gewonden. De rest volgde. Ongehinderd door den vijand bereikte men langs verschillende we gen den rand van St. Sylvestre. Hier bleek de hoofdstraat reeds te zijn bezet door Deutsche middelbare vechtwagens. Nabij de kerk werd echter een twintigtal met geweren en Brens bewapende, tot den verplegingsdienst behoorende, manschappen aan getroffen. De verraste Duitschers begroetten de Britten van achter de graf- steenen op het kerkhof met handgranaten. Snel verdeelden de laatsten zich in twee groepen, die zoo hard mogelijk schreeuwend op den vijand in ren den en van het moreele effect daarvan gebruik maakten, het kerkhof te bezetten. Onmiddellijk werden hier de twee vuurmonden in stelling ge bracht de weinige munitie, die zij nog hadden, werd verschoten tegen de huizen, waarin de Duitschers zich hadden, verschanst. Toen een van de stukken zich verplaatste om een betere opstelling in te nemen, werd het met trekauto en al door geschutvuur (van een der vechtwagens in elkaar geschoten. Het andere stuk vuurde door tot de munitie was uitgeput. Inmiddels viel het niet of niet meer met geschut vurende personeel, een samenraapsel van infanteristen, kanonniers, zoeklichtbedienaars, verple- gingspersoneel, autobestuurders en ordonnansen, den vijand aan, waar die zich in de nabijheid vertoonde. (Het is merkwaardig, dat de Duitsche vecht wagens niet ingrepen Niettemin bleef de positie van de Britten benard en toen de Duitschers lichtkogels afvuurden, welke waarschijnlijk reserves zouden doen toesnellen, besloot de commandant, te meer daar het reeds laat op den dag was geworden (het gevecht had bereids 2% uur geduurd), door den vijand heen te breken. Nadat de laatste vuurmond onbruikbaar was gemaakt, beklom men de overgebleven vrachtauto's, die er met top snelheid van door gingen. Onder een hagel van kogels schoot de voorste auto de S-bocht aan den n.o. hoek van het kerkplein in en uithij kwam terecht in de sloot. Gelukkig werd geen der opeengepakte inzittenden ge wond. De tweede wagen haalde de tweede bocht in het geheel niet en vloog rechtuit, een grasveld op, dat hij iets verderop dwars door een heg wist te verlaten. Een paar km verder haalde men toen een groep infanteristen in, die stomverbaasd waren, dat een colonne vrachtauto's hen achterop reed zij keerden juist terug van het leggen van mijnen in den weg Inderdaad is een van de vrachtauto's daarop in de lucht gevlogen, doch ook hier zonder iemand letsel te bezorgen Zoo eindigde een hoogst merkwaardige strijd, met groote hardnekkigheid en onbetwistbaar succesvol gevoerd door troepen, die daarvoor wel het minst aangewezen schenen. Tenslotte, ten bewijze zoo dat nog noodig ware dat ons zusterleger in Nederland niet minder heldhaftig gevoerde dekkingsgevechten heeft geleverd, volgt hier het door de redactie van Vrij Nederland van een toe lichting voorziene, in dat blad afgedrukte relaas van den sergeant-commandant van kazemat 65 aan de Maas. De 2e Compagnie van het 15de Grensbataljon was belast met de verdediging van een Maasvak van 5 km lengte ter weerszijden van Boxmeer. Zij telde 9 lichte mitrailleurs, 5 zware mitrailleurs, stukken pantserafweergeschut, en 1 kanon van 6 cm Veld. Alle lichte en zware mitrailleurs waren opgesteld

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 66