1041 opdracht te doen uitvoeren. Doet men dit toch, dan zal de cdt. van het vk.det. veelal voor elke taak een gedeelte van zijn det. bestemmen, het geen tot versnippering leidt. Een en ander neemt echter niet weg, dat het volvoeren van één bepaalde opdracht de uitvoering van diverse tactische handelingen met zich kan brengen. De taken, die aan het Rec.Bat. kunnen worden opgedragen, zijn buiten de verkenning o.m. beveiliging, voeren van het vertragend gevecht, ver meesteren en behouden van bepaalde terreinen, deelname aan het gevecht van de p.div., de vervolging en het optreden als zeer mobiele reserve van de p.div. De afstand, waarop „horizontale" vk.afdn. worden uitgezonden hangt grootendeels af van het gebruik dat men van de eigen vk.vlgn. kan ma ken. Indien weergesteldheid, tijdstip van den dag of 's vijands luchtstrijd krachten de lu.vk. belemmeren, zullen de p.patn. noodzakelijkerwijze tot op de uiterste afstanden moeten worden uitgezonden. Onder voor de vk.vlgn. gunstiger omstandigheden dienen de p.patn. de resultaten van de lu.vk. te verifieeren en aan te vullen. Het uitschuiven op grooten afstand van het Rec.Bat. wordt mogelijk ge maakt en beveiligd door nauwe samenwerking met de organieke vk.afdn. van de vew.-regimenten der div. Deze afdn., die in beginsel onder de bevelen van de reg'.cdtn. blijven, ver richten detailvkn., gebaseerd op door het Rec.Bat. verschafte gegevens en voeren weg- en terrein-vkn. uit, waar zulks niet door afdn. van dat bataljon, kon geschieden. Zoodra elementen van het Rec.Bat. contact hebben gekregen en op weerstand stuiten, rukken de reg.-vk.afdn. op ter ondersteuning, opdat zijn voorwaartsche beweging in onderlinge samenwerking zoo snel mogelijk wordt hersteld of gehandhaafd. Bij verkenning tijdens den marsch kan het Rec.Bat. op afstanden van 40 tot 200 km vóór het gros van de p.div. optreden. Vóór dat dit is opgesloten, dient er voldoende tijd en ruimte te zijn om vk.resultaten te verkrijgen, hetgeen niet mogelijk is, indien tijdens het ver richten van de verkenningen een marschsnelheid van 30 tot 40 km/uur moet worden onderhouden. Veelal zal het vk.det. dus tijdens den nacht zijn voor sprong moeten nemen en verplaatst worden naar het terrein van waar uit het zijn werkzaamheden aanvangt. Nabij-verkenningen, uitgevoerd door het Rec.Bat., beoogen in hoofd zaak, den div.cdt. al die gegevens omtrent wegen, terrein en vijand te verschaffen, welke hij voor het ontwerpen van zijn gevechtsplan behoeft. Gaat de p.div. het gevecht aan, dan kunnen aan het Rec.Bat. o.m. de volgende taken ten deel vallen a. vk. tegen 's vijands flanken en rug b. vk. en bvl. op grooten afstand van de eigen flanken om een e.v. bedrei ging tijdig te kunnen melden c. het uitvoeren van raids tegen 's vijands copn., verbindingen, voorraden, het uitvoeren van vernielingen in 's vijands rug, e.d.m. d. het uitvoeren van detailverkenningen, het zoeken naar hiaten of zwak ke punten in 's vijands groepeering e. het innemen van een gunstige uitgangsopstelling teneinde een voorge nomen evenwijdige vervolging snel en verrassend te kunnen inzetten. Bij de huidige snelle operatiën van gemechaniseerde en gemotoriseerde troepen en de groote wissel, die daardoor op het initiatief van ondercom mandanten moet worden getrokken, is het noodzakelijk, dat de cdt. van het vk.det. zoo duidelijk en volledig mogelijk op de hoogte wordt gebracht van de opdracht en de plannen van zijn div.cdt. Tijdens de actie moet de cdt.-vk.det. op de hoogte worden gehouden, in het bijzonder wanneer de toestand en het gevechtsplan zich verder ontwik kelen of wijziging ondergaan. Indien bij de p.div. uit andere bronnen gege vens binnen komen, zal de cdt.-vk.det. hiermee in kennis zijn te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 71