1043 het vertragend optreden tegenover een vijandelijke bedreiging, welke den marsch van de divisie op ernstige wijze zou kunnen hinderen. Het gevecht. Het mag niet voorkomen, dat vk.patn. zich voor de vk. uitschakelen door onnoodige gevechten aan te gaan. Ondercommandanten moeten beseffen, dat zelfs zwakke vij. afdn. zoolang de eigen vk.organen nog niet zijn ont dekt, met rust moeten worden gelaten. Een heimelijk en steelsgewijze optre den der vk.patn. waarborgt vaak de beste resultaten, daar een vechtende pat. een ontdekte pat. is en verwachten kan, met man en macht te worden nagejaagd en vernietigd omdat haar aanwezigheid een voortdurende be dreiging voor den vijand vormt, niet uit hoofde van haar gevechtskracht, doch doordat zij in staat is, 's vijands optreden steeds te verraden. (Hoe S. zich voorstelt, ontdekking van gemot, vk.patn. te vermijden is ons niet recht duidelijk. Het eerste contact met den vijand kan normaal niet anders worden verkregen dan door langs de wegen pantserpatn. uit te zenden, welke uiteindelijk op vij. zullen stuiten. Het herstel van de voorwaartsche beweging is dan veelal slechts mogelijk door inzet van het gros van het vk.det. De vk.pat. zélf vermijdt het gevecht voortzetten van de vk.op- dracht, z.n. door het zoeken van een anderen weg, is haar uitsluitende taak. Wellicht doelt S. op enkele patn., die bij de nadere detailvk. door de mazen van het net konden slippen, en beschikken over een goed waarnemingspunt. L. De lezer denke voorts niet alleen aan twee partijen, die beide in beweging zijn, doch tevens aan de „detail-vk." van een door een der partijen ingeno men (op)stelling. Red,.). Deze voor de patn. aangegeven handelwijze impliceert niet, dat aan het Rec.Bat. als zoodanig geen opdrachten, die slechts door een gevecht zijn te vervullen, zouden kunnen worden gegeven. Integendeel, het zal vaak de gevechtskracht van het gros zijn, dat aan heimelijk doorgedrongen en af gesneden patn. weder vrijheid van beweging moet geven. Een pat., die zoo ver heeft kunnen doordringen, dat zij als afgesneden moet worden be schouwd, zal, indien zij haar ostl. geheim weet te houden, vaak waarde volle berichten kunnen overseinen. Overigens is de wijze, waarop resultaten zullen worden verkregen, groo- tendeels afhankelijk van den beschikbaren tijd. Bij voldoenden tijd zal men trachten te verkennen met ontwijking van het gevechtdringt de tijd en begint de p.div. achter het vk.det. op te sluiten, dan zal vk. door middel van het gevecht regel zijn. In het kort samengevat kan men zeggenVerkenningsafdeelingen gaan slechts een gevecht aan indien dit noodzakelijk is ter uitvoering van de opdracht, indien bepaaldelijk een beveiligings- of gevechtsopdracht is ver strekt, of uit zelfverdediging. L. Luchtdoelartillerie. Veel is gezegd en geschreven over de rol van de R.A.F. in den slag om Engeland, weinig tot nu toe bekend gemaakt over het aandeel van de ld.art. J.R.U.S.I. '41/1 bevat terzake een korte mededeeling (The toll of our anti aircraft batteries). In 1940 heeft de ld.art. boven de Britsche eilanden 444% vij.vlgn. neer gehaald (het 445e moest zij deelen met de R.A.F.)waarvan na 1 September 334, d.i. bijna 2% per dag. In deze periode kwamen 3 weken voor, waarin het aantal neergeschoten toestellen meer dan 50 bedroeg in een daarvan beliep het zelfs 70. De beste dag was 15 Augustus, toen de ld.bijn. 23 Jerry's neerhaalden, waarvan 11 rond Dover, 7 aan Tyne en Tees en de overige te Southampton, Harwich en Dundee. (Volgens The battle for Britain zie I.M.T. '41/6, blz. 605 vernietigde de R.A.F. dien dag 190 D. vlgn. De overige daar en hier gegeven cijfers zijn moeilijk te vergelijken. De evenver- melde hoogste week-gemiddelden zullen wel zijn behaald tijdens genoem-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 73