1042 De eerste vk.opdracht, die aan het Rec.Bat. wordt gegeven, is veelal eenvoudig, daalt niet af in details doch beperkt zich tot a. welke gegevens worden verlangd b. in welke zone die gegevens moeten worden verkregen c. maatregelen voor het verband. Dit is voldoende indien de cdt.-vk.det. van de opdracht en de plannen van den div.cdt. op de hoogte is hij zal nu de uitvoering nader regelen en verdeelen over zijn Rec.Bat. en daarbij voor elk onderdeel vaststellen, wélke gegevens het moet binnen brengen en in welken sector het moet ageeren en z.n. den tijd, welke voor het uitvoeren van de verkenning be schikbaar is. Bij een moderne verkenning n.l. heeft in het gestelde „een verkenning is waardeloos, indien de uitslag daarvan niet tijdig en te juister plaatse wordt ontvangen", het woordje tijdig nog grooter beteekenis gekre gen. Voorop dient dan ook te staan, dat allereerst snel contact moet wor den gezocht met den vijand detail-verkenningen komen pas op de tweede plaats. Bij het uitvoeren daarvan dient meer nog dan vroeger ook het lagere ka der een duidelijk beeld te hebben van wat van belang is en dus, ook zon der dat het speciaal is opgedragen, bij stooten op vijand dient te worden gemeld (sterkte, samenstelling, plaats, beweging, typen vewn. of andere voertuigen, typen en aantal vliegtuigen e.d.m.). Hetzelfde geldt bij het uitvoeren van terrein-, weg- en brug-, alsmede gasverkenning, enz. (N.o.m. dient bij elke vk. zooveel aandacht aan het ter rein te worden besteed, dat de opdrachtgever ongevraagd kan worden en wordt ingelicht omtrent de begaanbaardheid a.a. voor de eigen strijdmidde len. Het is een veel voorkomende fout, dat daaraan zoo weinig aandacht wordt besteed, dat op zeer goede berichten niet onmiddellijk kan worden gereageerd omdat gegevens omtrent de mogelijkheid van inzet in bepaalde, door de berichtgevers reeds doorschreden, terreindeelen eerst nog door „nadere" verkenning moeten worden verkregen. Het zal duidelijk zijn, dat zulks zeker in de moderne oorlogvoering te eenenmale ontoelaatbaar is. Red.). De tijd van uitvoerige, tot in details uitgewerkte opdrachten is voorbij. Initiatief en juist handelen van ondercdtn. spelen een groote rol en de oplei ding van den troep dient hiermee terdege rekening te houden. Bij het voortschrijden van de actie en het dientengevolge opsluiten van het gros van de p.div. achter het Rec.Bat., zal de cdt. hiervan zich tijdig persoonlijk bij zijn div.cdt. melden om verslag uit te brengen en de laatste gegevens te ontvangen. Samenwerking met vk.vlgn. Tusschen de verticale en horizontale vk. bestaat veelal een nauw verbandlaatstbedoelde dient ter verificatie en aanvulling van eerstgenoemde. Vk. van vermoedelijke opmarschwegen, het aan de grondtroepen ter nadere vk. aangeven van verdachte terreinstrooken en het tot stand bren gen van verband met vooruitgeschoven afdn. zoodra de radio moet zwijgen, vormen enkele der door de vlgn. uit te voeren taken. De waarnemer dient op de hoogte te zijn van de as van beweging van het Rec.Bat. De cdt.-vk.det. en de cdtn. van zijn Rec.Cien. beschikken over een radiopost in het divisienet, waardoor zij rechtstreeks kennis kunnen nemen van de tusschen de vlgn. en den div.cdt. gewisselde berichten. Be langrijke mededeelingen worden vaak per berichtkoker rechtstreeks aan den cdt.-Rec.Bat. gemeld. Beveiliging. De directe beveiliging van de p.div. behoort niet tot de taak van het Rec.Bat., doch van de voorhoede. Wel wordt indirecte beveiliging verschaft door zeer tijdige inlichtingen omtrent den vijand het bewaken van défilés en andere gevaarlijke punten in den marschweg tot aflossing plaats vindt

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 74