1044 den slag, waarin de R.A.F. van 8 Augustus tot 31 October bij daglicht in totaal 2375 I.M.T. '41/7, blz. 708 d.i. gemiddeld 26% toestellen per dag neerhaalde, een cijfer, dat ook 'hier ver ligt beneden de hoogste dag prestatie) Op 21 Augustus bedroeg de oogst 21 stuks, neergehaald van hoog ten tusschen 60 en 6000 m, waarvan 16 binnen een uur in een avondaan- val. Zware bijn. van 11,4 en 9,4 cm zoowel als middelbare en lichte van 7,6 en 4,0 cm en mitrn. hadden hierin elk hun aandeel. De hoogte, waarop de 444 toestellen werden neergeschoten, bedroeg gemiddeld 4800 m. Kustartillerie. A.O. '41/IV. bevat een zeer merkwaardig artikel over spoorweg-kustge- schut. (Gnl. mj. Hagood, Railway artillery, an outmoded element of our seacoast defense S. valt met de deur in huis door zijn artikel te beginnen met de opmerking, dat spoorweggeschut, z.i. in de V.S. in geen enkel opzicht van materieele waarde is en dat alle tijd, geld en energie, aan de ontwik keling van dat geschut besteed, verknoeid zijn. Voorts zou 10 jaar geleden gnl. McArthur toen Chief of Staff, nu bevelhebber in de Philippijnen reeds dezelfde meening zijn toegedaan. Gnl. Hagood gaat daarna over tot de bewijsvoering voor zijn oordeel, welke zeker een critische bestu deering waard is. Spoorweggeschut werd het eerst gebruikt in den Am. Burgeroorlog (18611865). Ruim 40 jaar later stelde gnl. Murray Amerika's grootste autoriteit op het gebied van kustvdd. voor, op Oahu spoorwegmortieren te gebruiken om vuur te brengen op transport- en oorlogsschepen, vanwaar men buiten de zone van de permanente versterkingen zou willen landen. We can see now that this form of bombardment is a function of the airplane and that the value of railway artillery for sv,ch a purpose, even in a place like Honolulu, would be slight. Op de Philippijnen heeft gnl. Hagood in 19131914 op groote schaal ge houden proeven meegemaakt. Op Corregidor opgestelde kanonnen en mor tieren moesten den vijand bestrijden op de over de baai geleden hellingen van Mareveilles. Daar geland mobiel geschut bevuurde omgekeerd met scherpe munitie de bijn. en zin. op Corregidor, waarvan het personeel en het breekbare materieel waren verwijderd. Het bleek niet mogelijk, ,,'s vijands" zich doorloopend wijzigende positie op de hellingen en in de ravijnen zoodanig vast te stellen, dat het geschut op Corregidor werkzaam vuur kon afgeven. De zware gn. drongen bovendien diep den grond in zon der schade aan te richten. De vluchttijd van de projn. (50 a 60 sec.) kon ook niet met voldoende nauwkeurigheid worden vastgesteld om gkn. te kunnen gebruiken. Daarentegen was het niet moeilijk, de doelen op Cor regidor onder vuur te nemen met het gelande mob. geschut. Here again the answer is „Airplanes". Wij zouden hier in het midden willen brengen, dat zwaar kustgeschut waartoe zeker de mortieren en hoogstwaarschijnlijk ook wel de kanonnen op Corregidor behoorden, al noemt S. het kaliber niet ook niet bestemd is voor de door hem beschreven taak, al ware het slechts uit hoofde van vuursnelheid, kaliber en proj .soort. Wat dit betreft is het eigenlijk niet duidelijk, waarvoor men de proef heeft gehouden. Voorts ligt het niet kunnen volgen van den vijand niet aan het geschut, doch aan het falen van de waarneming. En waar men thans toch ook over luchtwaarneming beschikt, zou de proef in dit opzicht nu wel iets anders kunnen uitvallen. Maar al ware dat niet het geval, bewijst de gehouden proef dan nog, dat zwaar kustgeschut ook v.w.b. zijn eigenlijke taak kan worden vervangen door vliegtuigen? S. stelt deze vraag niet, geeft er ook geen indirect ant woord op. Wel op de vraag, of hetgeen in de Philippijnen t.a.v. positie- geschut is gebleken, ook geldt voor spoorweggeschut. Hij deelt nml. mede, dat de drie Duitsche 15" (38,1 cm) bijn. spoorwegge schut aan de Belgische kust in 19141918, eenmaal in stelling gebracht, daar gedurende den geheelen oorlog zijn gebleven als vaste bijn. Wij wil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 76