9. UIT DEN VOLKSRAAD. AANVULLENDE BEGROOTINGEN VOOR 1941. A. OORLOG. I. Bij den Volksraad werd een 4de aanvullende oorlogsbegrooting voor 1941 ingediend tot een bedrag van rond 46% mm. Aan 'de memorie van antwoord of het betrekkelijke afdeelings- verslag ontleenen wij nog het volgende. 1046 Blijkens de memorie van toelichting is van dit bedrag bestemd 13.600 voor uitbreiding van de bezetting van den Inlichtingendienst op het Hoofdkantoor van den Generalen Staf 1.000.000 ter verhooging voor 1941 van de subsidie aan het Luchtvaart fonds ten behoeve van het Vrijwillig Vlieger Corps 43.827.000 als tweede termijn voor de verdere mechaniseering en moto riseering van het leger (De eerste termijn werd gebracht op de eerste aanvullende oorlogsbegrooting voor 1941, de derde en laatste termijn op de hoofdbegrooting voor 1942) 1.340.000 ter verzekering van de brandstofvoorziening in oorlogstijd van het militaire automobielpark, waartoe dient te worden over gegaan tot de aanschaffing van een reserve-voorraad benzine welke m.h.o. op het gevaar van luchtbombardementen op ver spreid liggende punten dient te worden opgeslagen 70.100 ten behoeve van de instelling van de Derde Militaire Af deeling op Ja va,welke maatregel nader als volgt wordt toegelicht. De ook bij een aanval op het eiland Java te verwachten moderne strijd- methodes met gebruikmaking van gemotoriseerde en gemechaniseerde strijd krachten, alsmede parachutisten en luchtinfanterie, maakt het, meer dan vroeger het geval was, noodzakelijk bedacht te zijn op snelle verdedigende reacties. Dit doel kan slechts worden bereikt door verdere decentralisatie van de bevelsverhoudingen en het toewijzen van kleinere gebieden aan bepaalde commando's. Met het oog hierop is, zooals reeds in de „Algemeene inleiding" (zie I.M.T. nr. 7, blz. 734) tot de ontwerp-begrooting 1942 werd medegedeeld, overgegaan tot de instelling van een derde Militaire afdeeling op Java welk nieuw commando mede noodzakelijk is geworden op grond van de reeds tot uitvoering gekomen en nog in uitvoering zijnde maatregelen ter verbetering van de regionale en locale verdediging van dit eiland. Het betreft hier grootendeels dezelfde plannen en maatregelen, waarvoor op de begrooting 1942 gelden zijn opgebracht, doch waaraan nog in dit jaar een begin van uitvoering moest worden gegeven ter bespoediging van de versterking der weermacht. Reservevoorraden benzine zijn reeds geruimen tijd geleden opgelegd. Als gevolg van de voortschrijdende motoriseering en mechaniseering van de strijdkrachten zijn evenwel verdergaande voorzieningen noodzakelijk, welke thans in de opgebrachte credieten tot uitdrukking zijn gebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 78