In de memorie van antwoord verstrekte de Regeering nog de volgende toelichtingen. 1048 ticuliere bouwbureaux mogelijk gebleken het tempo van den aanleg en de inrichting van vliegvelden en overige tot de grondorganisatie van de lucht vaart behoorende objecten aanzienlijk te versnellen. ad b. Bij de hoofdbegrooting voor 1942 werd een crediet aangevraagd, waarin o.m. een eerste termijn begrepen was voor de vervanging gedurende 1942 van de tot de militaire luchtvaart behoorende bommenwerpers. Vol gens het sindsdien voor de levering van de vervangende toestellen afge sloten contract zal de betaling echter nog gedeeltelijk in 1941 moeten plaats hebben, terwijl ook voor 1942 op een aanmerkelijk hoogere termijnbetaling zal moeten worden gerekend dan waarin de ontwerp-hoofdbegrooting voor ziet. Het ligt in het voornemen ten behoeve van de in 1942 te verrichten hoogere betaling t.g.t. een aanvullende begrooting Voor dat jaar in te dienen. ad c. De stijgende behoefte aan artilleriebenoodigdheden, als gevolg van de grootere legersterkte en het intensiever gebruik der wapenen, maakt het noodig de productie-capaciteit van de artillerie-inrichtingen te vergroo- ten door de inhuur van meer los personeel en door de aanschaffing van meer materialen en machines. ad d. Zooals reeds eerder werd medegedeeld heeft de Regeering zich sedert het uitbreken van den oorlog tot taak gesteld onverwijld gebruik te maken van elke geboden gelegenheid tot aankoop van materieel, dat in het versterkingsplan past, ook al zijn daarvoor nog geen credieten beschik baar. Deze gedragslijn leidde er toe, dat in den loop van dit jaar de beschik king kon worden verkregen over artillerie-, genie- en geneeskundig mate rieel tot een waarde van rond 29.800.000. ad e. Bij de eerste aanvullende begrooting voor het loopende jaar werd o.m. een crediet verkregen van rond 1.860.000 ten behoeve van de aan schaffing van lichte automatische wapenen voor de stadswachten. Dit bedrag vertegenwoordigde de waarde van de wapenen, welke ten tijde van de indiening van genoemde aanvullende begrooting konden worden verkregen. In den loop van 1941 is, op grond van de hiervóór ad d. omschre ven gedragslijn gebruik gemaakt van de nader gebleken mogelijkheid tot verkrijging van pistoolmitrailleurs, geweren en karabijnen. In het bedrag ad rond 5.700.000 zijn voorts begrepen de kosten van kleeding en uitrusting, alsmede geneeskundige artikelen voor de stads- en landwachten. ad f. De uitgestrektheid en de talrijkheid van de gebieden, waar, bij een eventueelen oorlog, vijandelijke actie kan worden verwacht, maken het noodig voort te gaan met den aanleg, den uitbouw en de verbetering van defensiewerken met daarbij behoorende huisvesting. Voorts wordt, teneinde de commandovoering van het leger in oorlogstijd redelijk veilig te stellen, de bouw van enkele bomvrije commandoposten noodzakelijk geacht. ad g. De groote uitbreiding van het aantal leerlingen van de Koninklijke Militaire Academie maakt het noodig op minder geïmproviseerde wijze in de huisvesting van dit instituut te voorzien dan aanvankelijk bij den be perkten opzet mogelijk was. Gelet op het tijdelijk karakter van de Koninklijke Militaire Academie, is een gebouwencomplex ontworpen, hetwelk t.g.t. ook voor andere militaire doeleinden kan worden gebezigd. ad A. In overeenstemming met de tot dusver gevolgde gedragslijn worden in alle nieuwe kampementen ontspanningslokalen en dagverblijven opge richt ten behoeve van alle in die kampementen gelegerde landaarden. De Regeering kan uiteraard geen opsomming geven van de nieuwe le- gercnderdeelen. Het gaat hier in hoofdzaak om afdeelingen kust- en lucht doelartillerie, genie en militaire luchtvaart.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 80