10. UIT DE PERS. A. WAAR DE BLITZKRIEG GEBOREN WERD. Onder dit opschrift bevatte de Indië Bode onderstaande weer gave van een in de Sydneysche Sun gepubliceerd interview met den Australischen adviseur van maarschalk Chiang Kai Shek, W. H. Donald. 1051 Donald deelde dan over het ontstaan van den „Blitzkrieg" onder meer mede, dat deze niet in Polen en zelfs niet in Spanje, doch wel boven de onmetelijke vlakten van het Chineesche land ten doop werd gehouden. Hij lichtte dit als volgt toe. Toen, omstreeks het midden van het jaar 1937, het Chineesch-Japansche „conflict" tijdens één van de veelvuldig voor komende perioden van verkoudheid van den toenmaligen en huidigen Japanschen premier Prins Konoë een aanvang nam, bevond zich in het hoofdkwartier van maarschalk Chiang-Kai-Shek een sterke Duitsche militaire missie, onder leiding van generaal Von Falkenhausen. Dit mag van algemeene bekendheid worden verondersteld. Minder bekend is wellicht, dat zich aan Japansche zijde eveneens een Duitsche militaire missie bevond, samengesteld uit officieren, die op de een of andere wijze aan de Duitsche ambassade te Tokio waren verbonden of speciaal derwaarts waren gezonden. Het volgende deed zich thans voor. Duitschland had, althans op papier, den „Blitzkrieg" uitgevonden. Men bezat echter nog geen ervaring wat betreft de practische toepassing. Het uitbreken van den oorlog tusschen China en Japan bood nu een uitstekende gelegenheid, de werking in de practijk van deze nieuwe strijdwijze na te gaan. De Duitsche militaire adviseurs aan Japansche zijde specialiseerden zich op den offensieven kant van den „Blitzkrieg" zij gaven den Japanschen stafofficieren den raad aan te vallen, met inzet van groote hoeveelheden tanks, artillerie en vliegtuigen, waarbij de tanks moesten doorstooten en zich daarna verspreiden, zonder zich om de verbindingen te bekommeren, kortom, volgens het later in Spanje, Polen en Frankrijk met zooveel succes toegepaste systeem. Het resultaat was, dat Nanking en later Canton en Hankow door de Japanners veroverd konden worden de val van Nanking, doch vooral die van Canton, had in zoo'n korten tijd plaats, dat vele verbijsterde Chineezen zich afvroegen, of er, bij het verloren gaan van laatstgenoemde stad, soms verraad in het spel was geweest. Dit was echter niet het geval geweest Canton was één der eerste slachtoffers van den „Blitzkrieg". Aan den anderen kant zat de Duitsche militaire missie in het Chineesche hoofdkwartier, onder leiding van generaal Von Falkenhausen, evenmin stil. Deze Duitsche officieren deden den generalissimus het denkbeeld van de politiek der „verschroeide aarde" aan de hand. „Bekommer U niet om die tanks", luidde hun advies. „Laat ze doorrazen. Doch vernietig alle wegen, waarover ze zouden kunnen oprukken, voer alle brandstofvoorraden weg of vernietig ze en doe hetzelfde met de levensmiddelen, de behuizing en met alles, wat voor den vijand van nut zou kunnen zijn. Verschroei de aarde, waarover de Japansche gemotoriseerde colonnes oprukken En aldus geschiedde. China's onmetelijke koelieleger werd gemobiliseerd en het toog te werk met de grondigheid, waarmede mieren een gedood insect uit den weg ruimen. Reeds eeuwen bestaande wegen werden ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 81