nietigd, in sommige gevallen door er van hooger gelegen plaatsen uit enorme steenblokken op te laten vallen. Reeds sinds lang niet meer gebruikte bergwegen en voetpaden deden thans weer dienst. Alles, wat den vijand van eenig nut zou kunnen zijn, werd weggevoerd en wat niet verwijderd kon worden, werd aan de vlammen prijs gegeven. De dijken van de Gele Rivier werden doorgestoken duizenden Chineesche boeren verdronken, het land werd over een enormen afstand overstroomd, de Hoang-Ho of Gele Rivier heeft waarschijnlijk hierdoor zijn loop verlegd, doch het doel, namelijk het berokkenen van enorme schade gepaard gaande aan het verlies van vele militairen door den verdrinkingsdood, aan het Japansche leger, was bereikt. En de Japansche „Blitz" stierf in de onmetelijke verschroeide of over stroomde vlakten. De gemotoriseerde colonnes konden niet meer verder, daar er geen wegen meer waren om óver, geen brandstof om óp te rijden en geen levensmiddelen meer voor de bemanning waren. Zoo werden „Blitz" en „Anti-Blitz" in de onmetelijke vlakten van China geboren. De Duitschers hadden hem nieuwe systeem thans aan de practijk getoetst. De generale repetitie was Spanje en de eerste opvoering Europa met alle rampzalige gevolgen van dien. En China en Japan waren, zooals de „Sun" het in zijn „koppen" boven dit uiterst merkwaardige persgesprek uitdrukte, de „Guineesche biggetjes geweest, waarop Hitler met zijn „Blitzkrieg" had geëxperimenteerd." De Japansche regeering liet er te Berlijn op aandringen, dat de Duitsche militaire missie bij maarschalk Chang Kai-Shek, onder generaal Von Falken- hausen, zou worden teruggeroepen. Berlijn had geen bezwaar Japan moest te vriend worden gehouden en de missie had haar taak trouwens verricht. De Duitschers vertrokken in een specialen trein naar Hongkong, de „Swas- tikan Blue" genaamd, omdat alle wagons reusachtige hakenkruisen, als kenteekenen voor de Chineesche en Japansche vliegers, waren aangebracht. Na aankomst te Hongkong en voordat hij zich aan boord van het schip, dat hem naar Duitschland zou terug brengen, begaf, stond generaal Von Falkenhausen aan persvertegenwoordigers een interview toe, waarin hij onder meer verklaarde „Japan zal den oorlog in China nooit meer winnen. In het huidige stadium van den strijd is de Chineesche afweer zoodanig gevorderd en de uitwerking van de politiek der „verschroeide aarde" is dusdanig, dat Japan er nimmer meer in zal slagen den strijd in China met een overwinning te beëindigen". Men zal uit het voorgaande hebben kunnen constateeren, dat er naast duidelijke verschillen eertige overeenkomst bestaat tusschen het Chineesch- Japansche conflict en den oorlog tusschen Duitschland en Rusland. Wij zullen in een volgend artikel nagaan, in hoeverre deze parallel kan worden door getrokken en waar de verschilpunten duidelijk worden. Eén ding kan echter nu reeds geconstateerd wordenHet verloop van den strijd in Rusland in deze maand zal naar alle waarschijnlijkheid beslis send zijn voor den uitslag van deze titanen-worsteling en daarmede op den duur ook min of meer voor de beslissing in den geheelen tweeden wereld oorlog. De datum eind September begin October 1941 zal één der mijlpalen in den tweeden wereldoorlog worden. B. RUSLANDS STRIJD TEGEN DE NAZI-HORDEN. Na den bouw van de Maginot-Iinie zijn linies een mode-artikel geworden. Men herinnert zich den strijd over het al of niet bestaan van een Mannerheim-linie. Rusland zou een, in een geheimzinnig waas gehulde Stalin-linie hebben aangelegd. Time deelde omtrent deze linie e.e.a. mede in een door het A.I.D. weergegeven artikel, waaraan het onderstaande is ontleend. 1052

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 82