1053 Het zal historici jaren bezighouden, wanneer zij den slag om Smolensk schot voor schot willen reconstrueeren. Echter is het reeds nu mogelijk de algemeene aspecten aan te duiden. Dat is mogelijk omdat het Russische verdedigingsplan gebaseerd was op een enkel document, een handboek voor het leger te velde dat bekend is geworden onder den naam van PU-36. Het werd in 1936 samengesteld door maarschalk Mikhael Tukachevsky, die toentertijd commissaris voor de de fensie was. Het was zijn laatste groote dienst aan het Russische lger. Het volgend jaar werd hij in de „zuiveringsactie" doodgeschoten. PU-36 ontvouwde (lang voordat eenig ander leger behalve het Duitsche daartoe bereid was) een aanvallende tactiek, die aanzienlijk gesteund werd door tanks en vliegtuigen. Het handboek geeft aan welke defensieve tegen maatregelen tegen zulk een offensief dienen genomen te worden. Het be schrijft uitvoerig een te voren ongekende defensie in de diepte. Volgens dit systeem van Tukachevsky moet een legercorps (drie divisies), wanneer het een bepaalden sector te verdedigen krijgt, in de richting van den vijand bewegen over een front dat niet langer is dan 20 mijl maar ongeveer 80 mijl diep. Dit front moet niet in linie gevormd worden, maar verdeeld zijn in dicht opeengepakte „eilanden". In de nabijheid van den vijand moeten deze eilanden zeer gering in omvang wezen eigenlijk slechts geïsoleerde machinegeweer nesten. Verder naar achter toe groeien deze eilanden in uitgebreide machine- geweerknoopen, emplacementen voor veldkanonnen, anti-tank batterijen dan grootere groepen bestaande uit bataljons en compagnieëndan geweldige versterkingen (gebouwd door sappeurs in den tijd van twee tot vijf dagen) omringd door kleinere eilanden tenslotte enorme reservemacht overal. Elk eiland, elke knoop, elke groep, elke versterking moet ingericht zijn voor een rondgaande verdediging en geheel op zichzelf kunnen staan zoo dat het in staat is den strijd vol te houden nadat alle andere buiten gevecht gesteld mochten worden. Het stelsel was er op berekend om de vijandelijke aanvallen te kanaliseeren in kavelingen die bestreken zouden kunnen worden met spervuur dat er tegelijkertijd van verschillende eilanden uit op gericht zou kunnen worden. Het terrein moet overal tankvallen, mijnenvelden, prikkeldraad versperringen en andere obstakels hebben. Den lOden Augustus ontkende een sovjet-communiqué dat er een Stalin - linie bestaan zou of ooit bestaan hebben. In den zin van de Maginot-linie bestond zulk een linie niet. Maar in het gebied van Smolensk, dat den traditioneelen militairen weg naar Moskou blokkeert, hadden de Russen PU-36 omgezet in termen van beton en staal. In de buurt van de eilanden waren kleine „bunkers" de grootere een heden waren de forten die de Russen „bins" noemen. Sommige daarvan waren zichtbaar en trokken dus vijandelijke aanvallen tot zich - doch slechts om deze in de nabijheid te brengen van vallen of van andere bins, die gecamoufleerd waren met graszoden. Sommige fun- geeren als geweldige ondergrondsche tankgarages. Van elke bin uit werden gangen gegraven loopgraven die uitkwamen in wouden. Gecamoufleerde tractors stonden gereed om de artillerie van zich af te houden in geval een terugtocht moest plaats hebben. De grootste bins waren vol luchtafweergeschut, de kleinere behangen met netten en bedekt met bladeren, om ze van de lucht uit onzichtbaar te maken. In dit systeem drongen de Russen ongeveer 60 divisies samen. De Duitschers deden hun aanval met, naar schatting 50 divisies. Uiteraard had de Duitsche genie de PU-36 bestudeerd. Er was verkennings- werk verricht boven het gebied van Smolensk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 83