1056 Deze ongemeenheid in het Russische leger heeft meer wapens en nieuwe oorlogsmethodes aan het licht gebracht dan ooit. Wij hebben gelachen om het idee van manschappen te laten landen met parachutes, maar dat lachen is ons al lang vergaan. De ontwikkeling van parachutisten is al een stap verder dan die van de Duitschers. De Duitschers hebben het idee van de Russen overgenomen, maar hebben in de ontwikkeling nooit gelijken tred met de Russen kunnen houden. Zij hebben ook niet zoo'n groot aantal parachutes. Rusland bezit meer dan 1.500.000 getrainde parachutistendrie kwart hiervan bevindt zich in het leger, het overgroote gedeelte van de rest bestaat uit vrouwen. Het Roode Leger bezit een gemengde brigade, die men als een complete eenheid kan laten landen. Deze heeft dezelfde formatie als hun land-brigades, maar met artillerie en onafhankelijke lichte tank-eenheden, machine-geweren, stoot-troepen, pionier-eenheden en verbindingseenheden met volledige uit rusting. De Russen bezitten uitstekende zware tanks, van 20 tot 30 ton. Ik heb een 30 tons-tank gezien met een 65 kanon erin. Het Roode Leger is in staat om tanks te demonteeren voor verschillende doeleinden. Zij combineeren geen 15-tons artillerie tanks met 15-tons vlammenwerpers. Dat was in Finland. Ik denk dat zij veel geleerd hebben van den slag om Frankrijk, evenals zij in Finland vlug geleerd hebben. De laatste dagen van Viipuri gebruikten de Russen 18-inch kanonnen om de stad te beschieten. Deze kanonnen moesten na het afschieten van 16 projectielen van loop verwisselen. Toch hebben zij vijf dagen lang een barri cade op den weg die van en naar de stad leidde, gevormd. Dat kwam omdat de Sovjet-ingenieurs een spoorwegstelsel tot 23 km toe achter hun linies hadden aangelegd, waarover deze groote kanonnen die op rails-wielen gemonteerd waren, vervoerd konden worden en ze zoodoende konden blijven verwisselen en de stad onder vuur houden. De Russen hadden toen ook spoorwegen aangelegd in een spinnenweb motief, zoodat zij hun kanonnen konden verplaatsen en hun opstelling geheim houden. De Finnen hebben ze dan ook nooit gevonden. De grootste verrassing voor de artillerie-experts was wel de Russische 75. Het ziet eruit als een lange stalen cylinder (ongeveer 8 voet lang)aan beide zijden trechtervormig en op een stevig voetstuk gemonteerd. Het werkelijke kanon zat in den cylinder en toen ik Finland verbet, hadden de Finnen nog niet ontdekt hoe het werkte. En het werkte met succes Het zal zeker de constructie van alle 75-ers veranderen, tenminste als de oorlog maar lang genoeg doorgaat. De Roode Luchtmacht steunt vanzelfsprekend het Roode Leger. Ik per soonlijk geloof, dat de Roode Luchtmacht den Duitschers den schrik op het lijf zal jagen. Er is wel eens beweerd dat de Roode Luchtmacht grootendeels oude vlieg tuigen bezat. Ik heb echter in Finland Glenn-Martins gezien van Russisch maaksel en van het laatste type, zelfs met betere prestaties dan soortgelijke vliegtuigen in het Midden-Oosten. In ieder geval zijn Spitfires al zes jaar oud, de Blenheims acht, de Mes- serschmits zes en de Stuka's negen. De meeste oude Russische vliegtuigen dienen voor hetzelfde doel als Junker's 52 voor de nazi's boven Kreta. Het zijn gevaarten die de lucht ingaan met 30 man erin, die zich gereed houden om eruit te springen. Rusland heeft nieuwe typen, speciaal een gevechtsvliegtuig dat ik over mijn hoofd zag scheren, toen ik verleden jaar in Kiev was. Het was een lang model, zooiets als de Spitfire, maar met gestroomlijnde vleugels en geheel van metaal. Het deed ongeveer 350 mijl per uur. r Het oudere Russische model, een stomp model als van een bij, zooals in Finland gebruikt werd, is goed genoeg om het tegen de Messerschmitts op

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 86