1057 te nemen. Naar alle waarschijnlijkheid valt er ook beter mee te manoeuvree ren, heeft het meer vuurkracht, maar is het iets langzamer. Tijdens den Finschen oorlog bleek, dat de Russen een methode hadden om machinegeweren en kanonnen in vliegtuigen te monteeren, die nog niet geëvenaard is. Evenzoo om de machinegeweren minder te laten schokken, waardoor er een grootere vuurkracht ontstaat dan in menig ander vliegtuig. De vliegers van het Roode Leger zijn misschien wel de beste instrument- vliegers van alle tijden. Ik heb ze in Noord-Finland zien vliegen, waar er maar een uur daglicht is, gedurende het middaguur en zij vonden altijd hun doelen. Wat in Finland als mooi vliegweer gold, zou voor practisch alle andere luchtmachten als onmogelijk beschouwd worden. Plotselinge sneeuwstormen waren een dagelijksch verschijnsel. IJs op de vleugels werd als het ware een deel van het vliegtuig. Toch ging er geen dag voorbij dat de Roode Luchtmacht niet opsteeg. De vliegers waren er volkomen op ingesteld. Zij droegen electrisch ver warmde kleeding, handschoenen en andere vindingrijke kleedingstukken en zij toonden de traditioneele minachting van een vlieger voor afweer geschut. Als vechtpiloten toonden zij zich boven Madrid, gelijke zoo niet betere vliegers dan de Duitschers en de Italianen. In Finland toonden zij zich zeer zeker gelijkwaardig aan de Finnen, en zij konden altijd beter op grootere hoogten vliegen. Hun vliegvelden in de Oekraïne zijn zeer verspreid en zeer goed be schermd. Zij hebben een grooter operatie-terrein dan de Duitschers en daar om biedt elk vliegveld ook veel minder doelwit. Ook verderop in het land hebben zij vliegvelden. Het komt er niet op aan, hoe ver zij terug zouden moeten trekken, zij hebben altijd goed-geoutilleerde vliegvelden om vanuit te opereeren. Rusland heeft nog een uitgebreider luchtvaart-systeem dan de Ver. Staten. Iedereen vliegt er. Omdat zij air-minded zijn, zullen zij bombardementen zeer zeker kunnen doorstaan. Moskou is goed voorzien van diepe schuilkelders, die bij den aanleg meteen zijn uitgerust met alle gemakken die men zich in een schuil kelder kan voorstellen. De Russen hebben ballon-versperringen in alle voornaamste steden. Het geheele Europeesche gedeelte van Rusland is met afweergeschut bezaaid. Transport is altijd een probleem geweest in Rusland. Toch heb ik geen moeite gehad op de wegen en de spoorwegen door de Oekraïne de wegen zijn schaarsch en niet zeer goed, maar er is een uitste kend netwerk van spoorwegen. Ik geloof niet dat de Duitschers accurate kaarten bezitten van het nieuwe wegennet in de Oekraïne. Duitschers hebben nooit toestemming gekregen om in dit gebied rond te reizen. Luchtverkenningen zullen de wegen wel spoedig ontdekken, maar toch zal het de Duitschers niet weinig ophouden. Dit is een algemeen overzicht van den vorm en de samenstelling van het Roode Leger. Zijn methoden zijn al even belangwekkend. Zooals de samenstelling af wijkt, zijn ook de methoden van vechten geheel anders. De algemeene stra tegie der Russen in Finland was formeel. Hun plaatselijke gevechtswijzen gedurende de laatste twee maanden waren echter wel erg afwijkend. Sommige van hun nieuwe ideeën bleken mislukkingen te zijn, andere daarentegen waren verre boven het begrip van de Finsche leiders. Hun algemeene plaatselijke aanvals-tactiek is zoo ongeveer gelijk aan die van de Duitschers. Zij concentreeren een groote troepenmacht op een punt, breken door gaan op hun doel af bekommeren zich niet om weer-aanslui- ting, maar gaan verder in onafhankelijke colonnes voor zoover hun voorraden dat toelaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 87