1059 De vernietiging van den Dnjepr-dam heeft de moeilijkheden voor de nazi's vergroot, want deze centrale produceerde zooveel energie, dat iedere woning op de uitgestrekte vlakten van electriciteit werd voorzien. Nu is er geen elctriciteit en er zijn ook geen hout- of steenkoolvoorraden. Het zou beter voor de Duitschers zijn geweest als er nooit een Dnjepr-dam had bestaan, omdat er dan tenminste de primitieve vuren en kachels van vroeger zouden zijn geweest. Onder zulke omstandigheden is het waarschijnlijk dat de cavalerie nieuwe beteekenis krijgt. Maarschalk Budenny, die de mogelijkheden van zijn cavalerie in de weeke vlakten van de Oekraïne heeft ingezien, heeft bijna zeker zijn cavalerie regimenten talrijk op een goed peil gehouden. Men kan zich heel goed voorstellen hoe de cavalerie, geruischloos en beweeglijk, onopgemerkt in den zwaren mist die zoo karakteristiek is voor een steppe in het hartje van den herfst, voordeel trekt van het slechte zicht en de vertraging, waartoe de infanterie en de gemechaniseerde eenheden door de moeilijke bodemgesteldheid zijn gedwongen, een doodelijke bedreiging kan vormen voor vele geconcentreerde vijandelijke strijdkrachten. En zelfs bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen zouden minder uitwerking hebben tegen cavalerie vanwege de laaghangende herfstbewolking en de zware mistbanken die nu over de vlakten hangen. De werkelijke winter begint niet vóór het eind van de volgende maand of November, terwijl deze in Rusland gedurende één nacht inzet. Op een ochtend wordt men wakker met het vreemde gevoel, dat er buiten een groote stilte heerscht. Dan kijkt men in een onnatuurlijke grijswitte scheme ring, die tegelijkertijd alles verduistert en doordringt en zelfs door de kleinste opening in het gordijn komt. Men staat haastig op, opent de gordijnen en komt tot de ontdekking dat een halve meter sneeuw en meestal meer, het land, de daken en de heggen bedekt. De takken van de boomen hangen naar beneden onder den sneeuwlast. Het zwerk hangt laag en grijs en raakt den grond bijna aan. Het is nog niet erg koud. De groote koude komt later wel. Deze sneeuw wordt bedekt met een dikke, broze laag. Later valt er nog veel meer sneeuw, doch niet meer in vlokken. Dat valt in den vorm van fijn scherp poeder. Dit slaat met groote kracht tegen de allesbedekkende korst en wordt door de oostelijke en noordoostelijke winden over de vlakten gedreven, waarbij het iemand in het gezicht snijdt, de lippen verhardt en iemand de tranen in de oogen doet springen. Alle communicatie tusschen de dorpen, hoe dicht zij ook bij elkaar lig gen, wordt dan verbroken. Het is zelfs gevaarlijk om zich verder dan een paar meters van zijn huis te wagener is practisch geen zicht terwijl men zijn oriëntatievermogen volkomen verliest. Zelfs het spoorwegverkeer wordt gedurende een paar dagen stilgelegd. De menschen blijven thuis. De scholen worden gesloten. De dorpen die over de vlakten verspreid liggen lijken wel uitgestorven. In het begin van December, soms reeds in November, zijn alle rivieren dichtgevroren en alle scheepvaartverbindingen worden gedurende minstens vier maanden verbroken. Wat zal de winter voor effect hebben, op de gevechten in de Oekraïne Wij moeten er op voorbereid zijn, dat er gedurende den winter over het geheele front een meedoogenlooze activiteit zal heerschen, terwijl de Duit schers snel een overwinning zullen trachten te forceeren en een einde wil len maken aan deze campagne en de Russen niet alleen hun eigen land verdedigen, doch vastbesloten zijn ten koste van alles met het Hitlerisme af te rekenen. In het gebied der Zwarte Aarde van de Oekraïne, waar zooveel afhan kelijk is van de beweeglijkheid der zware gemechaniseerde eenheden, brengt de winter ook belangrijke voordeelen, daar hij de velden en wegen verhardt en zelfs groote rivieren doet dichtvriezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 89