C. BOMMEN OVER DEN ATLANTIC. Vliegwereld ontleende aan The Aeroplane onderstaande beschou wingen omtrent de mogelijkheid van Duitsche luchtbombardemen ten op Amerika. 1060 In de tweede helft van October, wanneer de eerste sneeuw, de z.g. poro- sha, begint te vallen, brengt de winter slechts weinig ongemak. Hij heeft zelfs voordeelen omdat, nadat de wegen gedurende enkele weken door de zware herfstregens onbegaanbaar zijn geweest, zij nu hard worden en zelfs zwaar verkeer kunnen verdragen. Men kan de afstanden verkorten door gebruik te maken van de bevroren stroomen en rivieren. Wanneer het ijs door strengere vorst dikker wordt, kunnen zelfs de grootere rivieren als wegen worden gebruikt voor het ver voer van zware vrachten met een minimum aan tractie. Anderzijds ontstaan er in den winter ook een aantal moeilijkheden. Het koude weer en de lange nachten vereischen een aanvulling van de uitrus ting der legers, die ver van hun standplaatsen opereeren, wat extra trans port en meer brandstof beteekent. In den winter wordt veel brandstof ver bruikt om de motoren warm te houden. En de winden die over de bevroren vlakten waaien, nemen iederen vol genden winterdag in hevigheid toe en ontwikkelen zich tot stormen en sneeuwjachten. Als de Duitschers New York willen bombardeeren, dan kunnen zij dat doenAls zij zouden besluiten de vliegtuigfabrieken op Long Island, te Baltimore en te Stratford te vernielen, dan hebben zij daar vliegtuigen voor. Vliegtuigen, die deze taak zouden kunnen volbrengen en weer naar Europa terug zouden kunnen vliegen. Zelfs de Panamakanaal-zone is niet buiten het bereik van sommige Duitsche vliegtuigen. Dit beteekent dat de marine- en luchtbases langs de Atlantische kust van de Vereenigde Staten van Noord Amerika wel eens het doel zouden kunnen worden van eenheden van de Duitsche luchtmacht. De bommenlast van zulk een vliegtuig zou niet meer dan 500 kg bedragen als deze bommenwerpers van vliegvelden, gelegen in Duitschland, zouden starten. Maar van nieuwe bases in Europa uit, welke gunstiger gelegen zijn, zou die bommenlast, die door één vlieg tuig wordt meegenomen, wel eens kunnen groeien tot 7 ton Practisch gesproken is de isolatiepolitiek van de Vereenigde Staten ter ziele. Amerika kan direct aan den oorlog gaan deelnemen of voort blijven gaan met vriendschappelijke non-belligerentiein beide gevallen staan de oostelijke staten bloot aan een bombardement van de overzijde. De nieuwe Heinkel He 177 bommenwerper, die een vliegbereik van 7040 mijl heeft, kan met een bommenlast van een halve ton van Brest naar New York vliegen en weer terug Dit vliegtuig zou van Brest kunnen starten, een rondvlucht maken over Montreal en daarna naar Stavanger in Noor wegen kunnen vliegen, dit alles met een bommenlast van 2500 kg Als deze Heinkel op Groenland zou kunnen tusschenlanden, dan zou hij in staat zijn 7.5 ton explosieven op New York te deponeeren Dit feit maakt het duidelijk waarom President Roosevelt zoo geïnteres seerd is in Groenland en IJsland. Een basis in Groenland zou de Duitschers zelfs in staat stellen met een Junkers Ju 88 New York te bombardeeren en dat met een lading van minstens 2000 kg bommen. En tenslotte is daar nog de sinistere mogelijkheid van het starten van bommenwerpers van schepen. Hoe het ook zij, Duitschland kan de Atlantische kust van de Vereenigde Staten bombardeeren als het dat wil. Deze taak is niet gemakkelijk. Het zou zeker de moeilijkste opdracht zijn waartoe ooit een luchtmacht werd geroepen. Toch zijn er aanwijzingen dat de Luftwaffe bezig is de mo gelijkheid van een aanval op New York City, Long Island (Brewster,

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 90