D. DAKAR. De reeds uit vorenstaand artikel blijkende beteekenis van Dakar wordt nader belicht in een door de Christian Science Monitor gepubliceerde beschouwing. Aan de bewerking daarvan in de Indië Bode is het volgende ontleend 1064 Maar het zou precies passen in de Duitsche mentaliteit van bedreiging en schrikaanjagen In den vorigen oorlog heeft Duitschland millioenen gespen deerd, materialen en menschenlevens geofferd om met Zeppelins Londen te bombardeeren. Militair gesproken hadden ook deze bombardementen niet het minste succes. En daarom is het heel zeker, dat als Amerika daadwerkelijk aan dezen oorlog gaat meedoen, de burgers van New York niet langer rustig zullen slapen Nog onrustiger zullen zij zijn als Engeland den strijd verliest En dat weet President Roosevelt maar al te goed Dakar ligt op het Westelijkste punt van Afrika, doch ongeveer 1.800 mijl Atlantische Oceaan scheiden het nog van het Oostelijkste punt van Zuid- Amerika Natal, de neus van Brazilië. Het ligt dus binnen den actieradius der transport-vliegtuigen van het moderne type. Het is in feite een eindpunt van een bestaande transatlantische luchtver- binding. Dit is het voornaamste punt van de Amerikaansche belangstelling voor de oplossing van het vraagstuk, wie Dakar zal krijgen. De stad beschikt over een goede haven, vandaar dat het een potentieele marine-basis is. Wanneer men de gebruikelijke „el" van den actie-radus van de vloot neemt ongeveer 3.500 mijl ontdekt men, dat een oorlogsvloot, welke vanuit Dakar opereert, op doelmatige wijze den strijd aan zou kunnen binden in wateren buiten den actie-radius van eenige Amerikaansche vloot, welke haar basis heeft aan de Oostkust der Vereenigde Staten dit geldt evenzoo voor elke vloot in andere Atlantische wateren. Dakar, kan dus een vitalen factor vormen in de verdediging van het Westelijk halfrond. Beschouwd in het licht van de „steun aan Engeland"-politiek, vormt Dakar, dat slechts op 500 mijl afstand van de Britsche marine-basis Freetown in Sierra Leone gelegen is, een absoluut gevaar in handen der „As" voor de Britsche convooi-levenslijn van de Antipoden rond Kaap de Goede Hoop, onverschillig of het scheepvaartverkeer de route neemt van Freetown naar de algemeene Noordelijke richting welke naar de Britsche eilanden voert, of de langere, doch veiligere route via Trinidad en Halifax volgt. Daar Dakar direct gebruikt zou kunnen worden als een luchtbasis tegen het Britsche verkeer ter zee, zou Dakar eveneens de basis voor een „raider"- actie van marineschepen der „As" kunnen worden. Bij het in oogenschouw nemen van een bezetting van Dakar moet men zich wel bedenken, dat deze plaats op een punt, 15 graden ten Noorden van den equator is gelegen en dat zij een typisch voorbeeld is van een West- Afrikaansche haven, namelijk saai, warm en ongezond. Er zijn slechts twee seizoenen, zomer en winter. Het zomerseizoen, dat van Juni tot eind October duurt, is buitengewoon warm en kenmerkt zich door stortbuien. Tornado's komen veelvuldig vanuit zee opzetten. Van No vember tot Mei zijn de levensomstandigheden beter. De stad telt een bevolking van meer dan 40.000 zielen, waarvan slechts een gering gedeelte uit Europeanen bestaat. Het woongedeelte is hoogerop gelegen, het dichtst bij de Kaap. Het terrein loopt af van het plateau naar de haven, waar oud-Dakar in een warboel van oude huizen en nauwe stegen leeft met alle ongemakken en vieze luchten, welke men in Afrika kan aantreffen. Het oerwoud loopt tot aan den rand van de stad. Zie ook de schets op blz. 409 in I.M.T. 1941 nr. 4, behoorend bij de be schrijving van den mislukten aanslag op Dakar op 2326 September 1940.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 94