1067 Westelijk halfrond door de Nazi's zou afhangen van de uitschakeling der Britsche vloot, waardoor een vervoer van manschappen en voorraden langs de Afrikaansche kust mogelijk zou worden. Het aanschouwelijk maken van komende mogelijkheden is echter van veel belang. Nu Duitschland toegang verkregen heeft tot Algiers en Marokko, bestaat er geen reden, waarom de Nazi's Dakar niet zouden kunnen uitbreiden en een directe verbinding over land zouden aanleggen. Wanneer wij nagaan, wat dit met zich mede zou brengen, zien wij het vol- een de. Reeds langen tijd heeft Frankrijk een belangrijke trans-Sahara-spoorweg- verbinding, welke tot diep in zijn koloniaal gebied in Afrika doordringt. De goed ontwikkelde Algiersche spoorweg, welke evenwijdig loopt aan de kust van de Middellandsche Zee en havens van Oran, Algiers, Philippeville, Bone, Bizerte en Tunis verbindt, sluit in Zuidelijke richting aan op een lijn, welke loopt tot Touggourt. Er zijn plannen gemaakt om dezen spoorweg door de woestijn, via de voorposten van Fort Flatters en Laperrine naar Timboekto en dan verder langs de Niger rivier naar Koulikoro, door te trekken vanaf deze plaats loopt een bestaande spoorweg naar Dakar. Motorvervoer is langs dezen weg reeds mogelijk, alhoewel het traject zeer zwaar is. De geprojecteerde spoorweg zou over een uitgestrektheid van ongeveei 2000 mijl moeten worden aangelegd bovendien zou deze spoorweg gedeeltelijn, door woestijngebied moeten loopen. De geheele afstand bedraagt 2.600 mW- Dit werk is zeer wel uitvoerbaar, wanneer men rekening houdt met de Duitsche doelmatigheid van werken en den aanleg der Duitschers voor het verrichten van ingenieurs-werkzaamheden. Er zou een onbeperkt aantal arbeiders moeten worden gebruikt, doch dezen zouden wel verkregen kmmen worden, in de eerste plaats door gebruik te maken van Inheemsche aibeiders, terwijl voorts van den arbeid van krijgsgevangenen en van als moderne „slaven" te werk gestelde inwoners uit de bezette Europeesche gebieden gebruik zou kunnen worden gemaakt. Een andere weg zou kunnen loopen van Columb Bechar, aan het emda van den spoorweg in Zuid-West-Algiers gelegen, naar de Wadi Draa, aan de grens van het gebied van Rio de Oro gelegen, vervolgens in Zuid- Westelijke richting, langs de woestijn tot aan de kustlangs de kust wordt doorgereden tot St. Louis, waarna de reis per spoorweg naar Dakar kan worden voortgezet. Vanuit Fransch-Marokko leiden goede autowegen, via de oase van ialiielt, naar Columb Bechar. Het is thans mogelijk per auto van Tafilelt naar bt. Louis te rijden het is natuurlijk verre van een pleizierreis, doch het is mffet ^belangrijke punt in al deze speculatieve beschouwingen is nu dat, indien de Franschen hiervoor toestemming zouden verleenen een Duitsche gemotoriseerde of gemechaniseerde colonne vanuit het Zuidelijke kustgebied van de Middellandsche Zee naar Dakar zou kunnen oprukken en dat een dergelijke colonne sterk genoeg zou kunnen zijn om deze plaats te bezetten. Wanneer men toegeeft, dat deze mogelijkheid bestaat, kan worden ingezien dat de kwestie van het bezit van Dakar van een academisch .vraagstuk een probleem van zelfbehoud wordt, althans wanneer men dit beschouwt vanuit een anti-„As"-standpunt. Het voorgaande maakt, dat wij ons er scherp de noodzakelijkheid van voor oogen moeten stellen, dat Dakar hetzij in handen van Fransche strijd krachten blijft, welke niet slechts de neutraliteit van deze plaats zullen handhaven, doch ook in staat zijn deze neutraliteit te beschermen, of dat Dakar onder de „beschermende hoede" van het Britsche Wereldrijk of zijn bondgenooten komt. Dit is een vraagstuk van vitaal belang, zoowel voor de Vereenigde Staten, als voor Engeland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 97